ISSN 1335-8715

10-11-2006   Peter Gonda   Slobodný trh   verzia pre tlač

Neetická a nesociálna kritika trhu

Predvolebná viera niektorých neľavicových intelektuálov v zázrak príchodu ako tak racionálne sa správajúcej vlády na čele so SMER-om sa v praxi rozpúšťa ako „cukor v čaji“. Dnešná národne a socialisticky orientovaná vládna moc prechádza v ekonomickej a sociálnej oblasti „konzistentne“ od slov k činom.

Reakcia na príspevok

Vyjasnenie
autor: Peter
e-mail: petergonda@gmail.com
webstránka: http://http://www.petergonda.sk/
pridané: 10-11-2006 19:24


Srdecne zdravim diskuterov na PRAVOM SPEKTRE.

Aj ked pripomienky LIBERTARIANA neboli k mojmu clanku, ale ku konzervativnemu klubu, v strucnosti zareagujem na ne, aby nedoslo k nedorozumeniam.

Obidva podtituly k diskusii boli na uputanie, teda do urcitej miery zjednodusujuce. Vysvetlenia boli a su inde (v nasich pracach a na podobnych diskusiach).

1. Podtitul "ci je solidarny" rozpocet bolo samozrejme myslene s ironiou,a to ako paralela ma Ministerstvo financii SR, kedze minister vyhlasil, ze "rozpocet je solidarny.." (pozrite na stranke MF SR:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=6...)

Kto trochu pozna moje prace a prace mojich kolegov z KI vie, ze dlhodobejsie bojujeme najma ekonomickymi argumentami proti akejkolvek vynucovanej solidarite (napriklad odporucam publikaciu "Navrh socialnej reformy na Slovensku": http://www.petergonda.sk/upload/pdf/socreform_pdf.pd...).

2. Podobne mozem odpovedat aj k otazke "kedy prestane vlada minat viac ako ziska z penazi danovnikov". Samozrejme, ze presadzujem a na diskusii som to tiez spominal, ze problem su verejne vydavky, ktore je potrebne razantne znizovat. A spolu s nimi aj aj dane a odvody, pricom v ekonomike plati, ze prijem do "verejneho" rozpoctu sa zvysuje so zvysujucimi sa sadzbami len po urcitu hranicu ("bod zlomu"), potom prijmy do rozpoctu aj pri vyssich sadzbach dani sa znizuju (Lafferova krivka v praxi). Takze plati aj to, ze nizsie sadzby dani mozu prinasat vyssie prijmy do rozpoctu a pod.

Teraz som ponechal bokom otazku, ze vlada ma aj ine prijmy ako z dani a odvodov (napriklad prijmy z dividend a ine), samozrejme v ovela mensom objeme ako su prijmy s dani a socialnych odvodov.

Takze opakujem, presadzujeme razantne znizovanie verejnych vydavkov a dani a socialnych odvodov (pozrite napriklad tu: http://www.petergonda.sk/article.php?financi...).

Verim, ze dalsia diskusia bude vedena konstruktivnejsie a viac k clanku.

Co sa tyka principov ekonomie a napriklad verejnych financii rad prediskutujem, ale e-mailom alebo este lepsie osobne, napriklad s autorom pripomienok, kotreho meno zial nepoznam (pise pod LIBERTARIAN).

LIBERTARIAN, kludne sa mi ozvite kedykolvek, vypocujem si Vas a prediskutujem s Vami cokolvek na ekonomicku temu.

Pozdravujem vsetkych v PS! Ospravedlnte ma, ale do dalsej diskusie sa predovsetkym vzhladom na moje casove moznosti uz nezapojim.

Peter Gonda


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group