ISSN 1335-8715

08-11-2006   Peter Frišo   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Eurofeministky na Slovensku

Desiateho októbra 2006 navštívil Slovensko výbor Európskeho parlamentu pre práva žien a rodovú rovnosť pod vedením slovenskej kresťanskej demokratky Anny Záborskej. Výbor, ktorého jedinou zmysluplnou činnosťou môže byť jeho zánik, prezentoval tradičné protiskutočnostné snahy postaviť sa proti stvoriteľskému dielu Boha, a toto naprávať podľa šablón pomýlených feministických teórií.

Reakcia na príspevok

RE: spravne postavenie
autor: D
pridané: 10-11-2006 16:23


"Neviem prečo, ak píšem o Hayekovi a náboženstve, spájaš moju interpretáciu Hayeka s mojou vierou."

Nie, neviem z coho vypliva ten Tvoj pocit. Ja som sa vobec nad Tvojou nabozenskou orientaciou nezamyslel, az pokym si to na to teraz neupozornil.

"spoločenskou podstatou reformacie bola nutnosť prispôsobiť vtedy nepružnú katolícku náuku požiadavkám renesančného človeka na vlastný rozvoj"

Toho som si vedomy.

"To sa prejavilo všeobecnými snahami po rozvoji kapitalizmu. A ten bol kresťanskými náboženstvami odvtedy prinajmenšom tolerovaný"

Dost si to nasmeroval na reformaciu a USA, co bola taka "svetokrestanska" rarita, kedze tam zutekali asi kvantum nabozenskych minorit zo strachu pred trvdou rukou. USA vyrastlo na skromnosti,pokore a pluralite a kym sa v USA presadil skutocny kapitalizmus a trochu potlacila rovnostarska agrarna a komunitna spolocnost, ubehlo pomerne dost casu.
Ale uznavam. Ked tu na fore sa vystupuje v mene krestanstva a ked to rozmienas na drobne smerom ku "minoritam", tak vznesene frazy rychlo dochadzaju a menia sa na predsudky. Takze nejako implicitne som zial predpokladal, ze hovoris hlavne o katolicizme. Ospravedlnujem sa.

"týmto chcem dokázať, že pre civilizáciu nie je rozhodujúce, ktorá cirkev, prípadne konkurencia ktorých náboženstiev bude stimulovať rozvoj ľudstva, dôležité je, že sa tak dialo a deje."

Suhlasim, dolezite je, aby sa to mohlo diat, tak ako akakolvek ludska aktivita pokym nevstupuje do slobody inych. Ale nie je dolezite, aby to bolo prave nabozenstvo, dolezite je, nech je to uz cokolvek, udrziavalo v socialnom "vedomi" tie nepisane pravidla,
ktore su elemnatarne preto, aby ludia aspon vacsinovo spontanne respektovali normy, ktore maju ako dosledok slobodne vztahy a tie su elementarnym vychodiskom pre tie slobodne - trhove.
Liberali v anglicku urobili dost, zrovnopravnili nabozenstva. Miesat sa niekomu do jeho viery nemali ambiciu, naopak. Myslim, ze to plati aj o dnesku. Ak sa chce, jedno aj druhe si ku sebe cestu najde(vid za tym jednotlivcov)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group