ISSN 1335-8715

08-11-2006   Peter Frišo   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Eurofeministky na Slovensku

Desiateho októbra 2006 navštívil Slovensko výbor Európskeho parlamentu pre práva žien a rodovú rovnosť pod vedením slovenskej kresťanskej demokratky Anny Záborskej. Výbor, ktorého jedinou zmysluplnou činnosťou môže byť jeho zánik, prezentoval tradičné protiskutočnostné snahy postaviť sa proti stvoriteľskému dielu Boha, a toto naprávať podľa šablón pomýlených feministických teórií.

Reakcia na príspevok

RE: Chcem sa len tak
autor: D
pridané: 10-11-2006 10:04


"Hayek tento problém tiež spomína, ale ponúka úplne iné riešenie, než Ty. On tvrdí, že rodina a manželstvo je preto sebazáchovnou hodnotou civilizácie, lebo vhodne reguluje plodnosť podľa vyživovacích možností danej komunity. Nejde teda len o zabezpečenie dostatočnej fertility, ako píšeš..."

Moment Tomasa, dufam, ze bol vidis rozdiel medzi institutom manzelstva vytvorenym zakonom. Ja som to len tusim na jednom mieste explicitne rozlisil, cakal som, ze z kontextu bude jasne, o ktorej forme hovorim.
Voci tomu Hayekovmu vyroku nemozno namietat pokial nema na mysli len institut vytvoreny zakonom.

"A nejde ani o to, že dajme tomu kojenecká alebo detská úmrtnosť bola vysoká. Koncom stredoveku sa kresťanskej matke narodilo možno 10 detí, ale do dospelosti prežili 3-4. V tej dobe to bolo nevyhnutné."

Nevyhnutne v akom zmysle? Medicina, hygiena, casto strava, to vsetko prispievalo ku detskej umrtnosti, to vsetko sa podpisovalo pod vyssiu umrtnost. Ale nespochybnuje to motivacie pre plodenie deti, ktore popisujem vyssie.

"Viem, že je to diskutabilné i vo svetle mnou naznačeného pohľadu. Každopádne dnes sme v situácii vzbury más proti tejto civilizačnej morálke."

Nerozumiem metafore "civilizacna moralka", zrejme sa tym nemysli suhrn nejakych vacsinovych postojov, co sa mi zda ako jediny uchopitelny zmysel. Co potom?
Musim mat predstavu co si mam za tym predstavit, aby som sa mohol vyjadrit.

"Aby sa táto situácia zmenila, je potrebná široká spolupráca - nielen činnosť štátov, cirkví, ale aj tretieho sektoru. Pri zachovaní civilizácie nejde zďaleka len o fertilitu, ide o prežitie civilizácie."

Mam dalsi problem. Civilizacia. Pre historika to ma konkretny a uchopitelny vyznam. Doslo vsak ku akejsi rozsirenej aplikacii tohoto slova, ako nejake nejasne ohranicenie, nejakej skupiny ludi, alebo, a to uz aspon trochu zacina byt uchopitelne, charakteru usporiadania vztahov v nejakom sirsom celku ako narodnom state. Zvacsa sa pridava este privlastok - zapadna,zidovsko-krestanska,euroatlanticka...
Podla mna sa vsak ono slovo udomacnilo nenapadne v dosledku snahy zase vytvarat nejake nadradene spolocenstvo ludi, predurcenosti... A v zaujme nadradeneho celku hlasat a vytvarat cez metafory nejake ohrozenie, bez toho aby bolo v skutocnosti jasne, co a kym je ohrozene. Precitaj si po sebe tie vety, sama metafora
"civilizacna moralka"
"zachovanie civilizácie"
"prežitie civilizácie"
"civilizácia prestáva byť sebavedomá"

. Kam sa stratil jednotlivec, kam sa stratila ta individualita a potreby a tuzby jednotlivca, preco treba zase a nadradit nejaku zosobnenu metaforu nad individualitu? Ved to je domena socialistov, konzervativcov a potom dokonca fasistov ...
Preco sa vnasa v mene tychto metafor zase nejake rasovo(arabi)/nabozenske(moslimovia) ohrozenie?

Zidia tiez len podkopavali zaklady krestnskej civilizacie, ohrzovovali ju, tiez nemali uctu voci jej hodnotam, tiez boli len nepoctviy prizivnici - uzernici...
ja nehovorim, ze to budes ty, kto sa toho takto zmocni, ale ked si prelistujes toto forum, niektore uvahy uz nemali ku tomu daleko.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group