ISSN 1335-8715

23-10-2006   Marián Šarkőzy   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Návrat leninizmu (v podaní Michala Havrana ml.)

Priznám sa, že som už dlho na Slovensku hľadal typ, ktorý Paul Johnson označuje pojmom „intelektuál“, či „nepriateľ spoločnosti“. Človeka veľmi inteligentného a zároveň infantilne mocibažného v tej miere, že vníma vlastnú inteligenciu ako prekážku svojho pocitu moci až tak, že má potrebu správať sa k logike a vlastnej inteligencii ako vandal k lavičke v parku.

Reakcia na príspevok

CARNOGURSKY
autor: Lukas Krivosik
pridané: 29-10-2006 1:08


Akurat dnes som mal tu cest s Janom Carnogurskym a poopravil som si na neho nazor. Velmi na mna zaposobil v pozitivnom zmysle, preto mi neda nezareagovat.

V minulosti, ked som si precital niektore jeho nazory (najma na Rusko, ekonomiku), tak ma dost vytacali, kym v inych veciach som s nim nadsene suhlasil. Ale dnes sme mali obaja trosku moznost sa porozpravat o svojich postojoch. Napriek nazorovym rozdielom som citil istu spriaznenost, citil som, ze Carnogursky je moj clovek, ze je to presne clovek podla mojho gusta.

Pani, ide o statnicku osobnost, akych na Slovensku nie je vela. Ak hovori nejake veci o Rusku alebo ekonomike vyslovuje ich nie ako nespochybnitelne pravdy, hoci ako otec-zakladatel KDH by mal na taketo kazanie z kancla pravo.

Naopak, tie veci hovori, aby provokoval. Chce nas vytrhnut z nasich zauzivanych chodnickov myslenia, chce aby sme sa namahali mysliet a argumentovat aj inym sposobom. To je podla mna chvalihodna pozicia.

Dalsia vec, ktoru som si dnes vsimol je, ze tento clovek je neskutocne pristupny cudzim argumentom a neboji sa vystavit svoje nazory aj cudzej polemike a podla potreby aj upravit ich, ak sa pomyli. Nezabudajme, ze tento clovek priviedol do vysokej politiky napr. Daniela Lipsica, hoci tito pani sa nazorovo v mnohych otazkach rozchadzaju.

Carnogursky bol najdemokratickejsi predseda KDH tym, aku siroku diskusiu v KDH pripustil a primarne vyzdvihoval sikovnych ludi a nie svojich pritakavacov. Preto je nespravodlive a krajne neprimerane ho takto pausalne odsudzovat.

Najma Libertarian nechape ako mozem ja a napr. Jan Carnogursky plavat v jednej rieke, aj ked mame take odlisne nazory. Ale ved v tom je krasa konzervativizmu.

Nepopieram, ze Carno mysli inak ako ja a preto prichadza k odlisnym zaverom ako ja, ked vyhodnocuje zahranicnu politiku. Ale jeho hodnotove vychodiska su podobne mojim.

Cize, mily Libertarian, ja a ty mozeme dojst k rovnakym zaverom, ale moje vychodiska su skor blizke ludom v KDH. Je zaujimave, ze prave libertariani castokrat pripominaju sektu, kde bozechran, aby sa niekto odchylil od nejakeho zakladneho clanku viery. Pritom maju v nazve slobodu (liberty). Na druhej strane, prave u ludi ako je Carnogursky, Palko, Miklosko alebo Lipsic vidim velku pristupnost odlisnym argumentom (minimalne v ramci pravicoveho spektra) a da sa s nimi o vela veciach bavit.

Takze neodsudzovat, naopak preukazat respekt a trosku elementarneho pochopenia suvislosti.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group