ISSN 1335-8715

23-10-2006   Marián Šarkőzy   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Návrat leninizmu (v podaní Michala Havrana ml.)

Priznám sa, že som už dlho na Slovensku hľadal typ, ktorý Paul Johnson označuje pojmom „intelektuál“, či „nepriateľ spoločnosti“. Človeka veľmi inteligentného a zároveň infantilne mocibažného v tej miere, že vníma vlastnú inteligenciu ako prekážku svojho pocitu moci až tak, že má potrebu správať sa k logike a vlastnej inteligencii ako vandal k lavičke v parku.

Reakcia na príspevok

RE: konzervatívci vs. pravičiari
autor: D
pridané: 27-10-2006 12:51


"vobec nespochybnujem demokraciu, ani aktivne ci pasivne volebne pravo, iked ti co platia vyssie dane by mohli mat viac ako jeden hlas (etc.) ale to len na zamyslenie."

Nevidim v prospech toho jeden rozumny argument, pretoze stat nie je len o rozdeleni penazi, ale o celkovom usporiadani vztahov medzi jednotlivcami a tu uz ani ta sama o sebe pochybna asociacia - prispievam viac, preto chcem vacsiu moc spolurozhodovat - nema uz vobec ziadne opodstatnenie.
"europe by mozno pomohlo, keby sa vzdala tych zvlastnych napadov s priamou demokraciou (e-voting) a podobnych vymyslov"
Vzdavat sa ich netreba, len to citlivo zvazit, ci na takej alebo onakej urovni, v takom alebo onakom rozsahu nema svoje opodstatnenie a priestor.(to e-voting zmanena nejake online volenie cez pocitac predpokladam)

"aby som bol spokojny by stacila prezidentska demokracia a la USA"
Ja som na opacnej strane barikady, mne je babkova demokracia v USA ovela menej po strsti ako problemy, ktore prinasa nasa parlamentna demokracia, hoci teoreticky je prisnejsie delenie moci viac prospesne.
Tu je zabezpecena pluralita - mensie strany, mensia vnutorna hierarchia.

"hayekova vizia "idealnej spolocnosti" ma nieco do seba, ale nepojde ju uskutocnit. aj ked scasti zijeme v meritokracii"
To s tou meritokraciou som celkom nepochopil resp. neviem kam tym mieris.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group