ISSN 1335-8715

23-10-2006   Marián Šarkőzy   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Návrat leninizmu (v podaní Michala Havrana ml.)

Priznám sa, že som už dlho na Slovensku hľadal typ, ktorý Paul Johnson označuje pojmom „intelektuál“, či „nepriateľ spoločnosti“. Človeka veľmi inteligentného a zároveň infantilne mocibažného v tej miere, že vníma vlastnú inteligenciu ako prekážku svojho pocitu moci až tak, že má potrebu správať sa k logike a vlastnej inteligencii ako vandal k lavičke v parku.

Reakcia na príspevok

RE: konzervatívci vs. pravičiari
autor: D
pridané: 26-10-2006 20:28


Prostrednictvom volenych zastupcov. Mas moznost volit a byt volenym.Mas predstavu, ako by vacsina mohla byt pri nej lepsie? Sem s tym.

Lockea je velmi rozumne si vybrat, pretoze bol filozofom Glorious revolution a vniesol rozmer toho, ze pokial panovnik nesluzi ludu, je jeho vladu legitimne zvrhnut. To je presne opacny rozmer, ako vnasa Joch.
A zohladni prosim dobu v ktorej zil(i) a na zaciatku akych zmien tato idea stala.

"monarch nemal byt odstraneny, ale postavit proti nemu sa mal silny parlament."
To bola konkretnejsia poziadavka - zmena statusu parlamentu v ramci glorious revolution v kontexte tej vseobecnej idei vyssie.
Potom to uz islo relativne rychlo, postupne posilnovanie pozicie parlamentu, pri formovani sa liberalnej opozie(Radikali,Toryovia okolo Gladstonea a cast Whigov), ktora vyustila do vzniku liberalnej strany, poziadavka napr. na kontrolnu funkciu parlamentu vo vztahu ku vydavkom pnaovnika, postupne rozsirovanie volebneho prava (ktore nakoniec, ked sa uz proces nedal zvratit, zacali este horlivejsie podporovat konzervativci - chceli sa spojit s plebsom proti strednej triede, nakoniec to skoncilo tak, ze plebs sa spojil s odborarmi vznikla, labour party a konzervativci prebrali vacsiu cast agendy liberalov cez odidenych unionistov, ktorych uspesne cez otazku irskeho sebaurcenia a imperializmus rozlozili)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group