ISSN 1335-8715

23-10-2006   Marián Šarkőzy   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Návrat leninizmu (v podaní Michala Havrana ml.)

Priznám sa, že som už dlho na Slovensku hľadal typ, ktorý Paul Johnson označuje pojmom „intelektuál“, či „nepriateľ spoločnosti“. Človeka veľmi inteligentného a zároveň infantilne mocibažného v tej miere, že vníma vlastnú inteligenciu ako prekážku svojho pocitu moci až tak, že má potrebu správať sa k logike a vlastnej inteligencii ako vandal k lavičke v parku.

Reakcia na príspevok

RE: Lavicovi liberali a narodni socialisti
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 26-10-2006 9:27


Ešte k tomu mravnému relativizmu. Myslím, že tento pojem Johnson zvolil dosť nešťastne. Skôr by som týchto ľudí ako je Michal Havran naozaj nazval morálnymi absolutistami - oni chcú politickými prostriedkami prinútiť celú spoločnosť k rigidnej svätosti a túto svoju snahu sami vnímajú ako dobro, ktorému je treba všetko obetovať. Konzervatívci nám naopak dávajú možnosť výberu zla a samostatného rozhodovania. Konečné rozhodnutie prenechávajú na vyššie mocnosti. A preto zťahujú morálne hodnotenie predovšetkým sami na seba. Lepšie rozdelenie by možno bolo na morálnych socialistov a morálnych individualistov. Morálny socializmus EU ohrozuje naše slobody, aj keď to nie je okato vidno, lebo je to zabalené do pekných a premúdrelých poučiek. Práve preto je to také nebezpečné.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group