ISSN 1335-8715

23-10-2006   Marián Šarkőzy   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Návrat leninizmu (v podaní Michala Havrana ml.)

Priznám sa, že som už dlho na Slovensku hľadal typ, ktorý Paul Johnson označuje pojmom „intelektuál“, či „nepriateľ spoločnosti“. Človeka veľmi inteligentného a zároveň infantilne mocibažného v tej miere, že vníma vlastnú inteligenciu ako prekážku svojho pocitu moci až tak, že má potrebu správať sa k logike a vlastnej inteligencii ako vandal k lavičke v parku.

Reakcia na príspevok

RE: Lavicovi liberali a narodni socialisti
autor: D
pridané: 25-10-2006 20:24


II. "Demokracia vedie postupne ku komunizmu."
To tvrdil v podstate aj Marx.
Vazne sa predbiehaju len v tom? Ja som zaznamenal aj opacny trend, predbiehaju sa v rozdavani verejnych prostriedkov tym, co maju kapitalu dost.

"III. EU jasne smeruje ku komunizmu. Samozrejme, (skoro) nik to este dnes nevidi. Ani v 1946 roku to v CSR nik nevidel."

Marx to "videl" davno pred Tebou. Jediny rozdiel bol v tom, ze on sa z tej predstavy "tesil".

"Velke superkoncerny uz dnes prakticky NIE SU sukromne firmy v klasickom slova zmysle. Su to kolosy s milionmi akcionarov, fungujuce v podivnej symbioze so statnymi uradnikmi."

:-) Otazka je, co je pricina a dosledok. Maly akcionar bude mat sotva taku moc, aby niekoho v prospech firmy, v ktorej ma akcie korumpoval. Bude mozno volit tak, aby lepsie prosperovala, ale nie som si na rozdiel od Teba isty, ze to znamena vyssiu mieru prerozdelovania". Mas nieco proti drobnym akcionarom, ktory maju len malokedy realny dosah na riadenie firmy a urcovanie jej politiky? Skus to trochu priblizit.
Kumulacia kapitalu v mnohych oblastiach vedie ku efektivite vyroby, inde je to zase naopak resp. plati len velmi obmedzene.(to si uz Marx neuvedomoval)
Inak zaujimave, ale socialisti stale nariekaju nad velkymi korporaciami, ale na rozdiel od Teba upozornuju na moc v rukach malej skupiny ludi. Keby to bolo len taketo jednoduche, toto ma skor blizsie ku pravde - prepajanie ekonomickej a politickej moci.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group