ISSN 1335-8715

23-10-2006   Marián Šarkőzy   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Návrat leninizmu (v podaní Michala Havrana ml.)

Priznám sa, že som už dlho na Slovensku hľadal typ, ktorý Paul Johnson označuje pojmom „intelektuál“, či „nepriateľ spoločnosti“. Človeka veľmi inteligentného a zároveň infantilne mocibažného v tej miere, že vníma vlastnú inteligenciu ako prekážku svojho pocitu moci až tak, že má potrebu správať sa k logike a vlastnej inteligencii ako vandal k lavičke v parku.

Reakcia na príspevok

RE: Nno fajn
autor: D
pridané: 24-10-2006 21:37


Historicka skusenost je metafora. Ucit sa na skusenosti znamena vyberat to dobre a zahodit to zle, znamena dat sancu aj buducej skusenosti. Lenze toto uci liberalizmus nie konzervativizmus. Konzervativizmus casto mava(l) minulostou vsade tam, kde nejake predsudky alebo privilegia bolo potrebne nejako legitimizovat.(teraz ten konzervativizmus stavam sirsie ako do kontextu hoci Burkeho) a odmietal novu skusenost, reagovat na dovtedy zaznavane potreby mensiny, ci nove potreby vseobecne. Rigidne drzanie sa "historickej" skusenosti, ale len tam, kde to je ziaduce. Niekde az za cenu ozivovania nejakych rigidnych spolocensko-evolucionaristickych predstav. Ano, o konzervativizme sa da bavit aj inak. Ale preco to robit, ked na druhej strane nie je priestor pre dialog a hladame za kazdu cenu nasilne paralely je v snahe niekoho zdiskreditovat?

"čistý rozum" to davno ani liberali, pravda ak tam nezahrnieme anarchokapitalistov a ich logicky pozitivizmus(to je jednym z dvoch z najvacsich problemov ranneho racionalizmu, druhym je azda determinizmus medzi moralkou a vzdelanim) . Toto skor pomenovanie toho problemu, nie to, ze by odmietali zohladnit aj minulu skusenost, dokonca sa na nu, ak mam byt fer, casto aj odovolavaju.

"Je tu nenachádzam nenávisť - myslím, že typicky slovensky proste pokladáš jasné vyjadrovanie a myšlinkové vyhranenie sa voči iným názorom za nenávisť."
Nie, ale ak mi povies, aka ina motivacia vedie ludi ku tomu, aby miesto hladania dialogu sa snazili niekoho diskreditovat, snazili sa na neho nasit Lenina, tak to azda prehodnotim. "Myslienkove vyhranenie" ak nie je dosledkom dialogu a argumentacie, tak je potom jedine cielom samym o sebe a to mi pride o ciel trochu nizke a malo hodnotne.

"Ak niekto nemá dobré argumenty na obhajobu svojho stanoviska..."
To ano a hadzat kamenom, mavat pastami, umlcat...spolocnesky pranier za iny nazor a postoj, od sturovcov, cez klerofasistov, komunistov az dodnes...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group