ISSN 1335-8715

23-10-2006   Marián Šarkőzy   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Návrat leninizmu (v podaní Michala Havrana ml.)

Priznám sa, že som už dlho na Slovensku hľadal typ, ktorý Paul Johnson označuje pojmom „intelektuál“, či „nepriateľ spoločnosti“. Človeka veľmi inteligentného a zároveň infantilne mocibažného v tej miere, že vníma vlastnú inteligenciu ako prekážku svojho pocitu moci až tak, že má potrebu správať sa k logike a vlastnej inteligencii ako vandal k lavičke v parku.

Reakcia na príspevok

RE: Lavicovi liberali a narodni socialisti
autor: D
pridané: 24-10-2006 13:33


"Klasickych liberalov (velmi zjednodusene) chapem ako niekoho, kto sa usiluje o minimalny stat."

Staci si precitat uvod diela "O Slobode" J.S.Milla, tak bolem "povodneho" konceptu minimalneho statu resp. nocneho straznika pomenovava dostatocne. V dobe vzniku znamenal minimalizovanie dosledkov moci panovnika, co bola politicka realita, ktora bola odtrhnuta o vole ovladanych. "nak povedane - cim menej svojvole panovnika, tym lepsie - to bolo jedinym v kontexte doby realnym politickym cielom v casoch formovania liberalizmu(aj konzervativizmu pripomeniem).
Trochu iny kontext tomu dal napr. J.S.Mill, ktory uz svoje diela formuloval v kontexte demokratizacie a ciastocne obavy z nej.
Kde ma svoj zdroj predstava o hranici slobody tam, kde vstupuje do slobody niekoho ineho?
A potom su tu anarchokapitalisti, ktorych spolocne s vybranymi liberalmi z 19steho storocia podla mne doposial nezmaneho kluca oznacuje spolocne za klasickych liberalov.
Skupinu tych, ktorych oznacil explicitne za socialistov ci lavicovych liberalov mozem vymenovat, urcite na niekoho zabudnem z tych cca. desat vyznamnych mien zabudnem - Cobden(a Bright),J.S.Mill,Bentham,J.Mill,Voltaire...(Inak Mill sa na sklonku zivota oznacil za socialistu, lenze uz v tej dobe to slovo malo tolko vyznamov...a Marxizmus rozhodne nezvestoval)

Suma sumarum - Cobden, Mill, Bentham a Volraire nie su klasicki liberali, ale liberali lavicovi a spolu s panom Havranom maju blizko ku V.I.Leninovi. Zato taky pani ako Rothbard a Hoppe to su klasici par excelance, aj obdobim aj svojou verziou utopistickej anarchistickej spolocnosti.

"Tym, ktori sa v sucasnosti nazyvaju "liberalmi", ide
vo vela pripadoch o nieco presne opacne"
O to iste im nemoze ist, kedze panovnika s realnou mocou v nasich koncinach uz nestretnes. Ked si si uz zjednodusila vychodiska liberalizmu, tak - lepsie je potom urcite take, kde klucovou je sloboda a stat len ako prostriedok a len potial ma svoje opdostatnenie, pokym sluzi slobode.
A co sa tyka europskeho liberalizmu ;-) a kde je potom ten skutocny liberalizmus. Dnesny anglosasky to nie je, nie je to ani europsky...ktory je to?....je to nadacia F.A.Hayeka - tych par osob a studentov, co si nevedia ujasnit, ci budu velebit Hayeka alebo logicky pozitivizmus Rothbarda a Hoppeho a ohanat sa anarchokapitalizmom?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group