ISSN 1335-8715

23-10-2006   Marián Šarkőzy   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Návrat leninizmu (v podaní Michala Havrana ml.)

Priznám sa, že som už dlho na Slovensku hľadal typ, ktorý Paul Johnson označuje pojmom „intelektuál“, či „nepriateľ spoločnosti“. Človeka veľmi inteligentného a zároveň infantilne mocibažného v tej miere, že vníma vlastnú inteligenciu ako prekážku svojho pocitu moci až tak, že má potrebu správať sa k logike a vlastnej inteligencii ako vandal k lavičke v parku.

Reakcia na príspevok

RE: Nno fajn
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 24-10-2006 10:30


Žiadne Leninove zväzky som celé nečítal. Netreba. Je mi jasné, že Lenin bol nepriateľom ekonomickej slobody. A tým je aj Havran. Nedostatok argumentov založených na skúsenosti nahrádzajú podobne bombastickými sofistikovanými vetami plným cudzích slov, ktoré keď si preložíme do normálnej slovenčiny vlastne nič neznamenajú. Myslím, že jadrom konzervativizmu je skúsenosť. Vlastná aj historická. Neuznávame "čistý rozum" - rozum bez skúsenosti nepovažujeme za hodný viesť naše kroky. V tomto sa líšime od libertariánov, ktorí v niektorých úvahách odmietajú brať do úvahy skúsenosť a poukazujú dokonca na jej iracionalitu. To je samozrejme moja verzia - nemám ani potrebu sa na nej so všetkými konzervami zhodnúť - stačí mi ak vidím, že to pravidlo vedome či nevedome rešpektujú. Je tu nenachádzam nenávisť - myslím, že typicky slovensky proste pokladáš jasné vyjadrovanie a myšlinkové vyhranenie sa voči iným názorom za nenávisť. Ak niekto nemá dobré argumenty na obhajobu svojho stanoviska tak sa snaží všetkých hneď zjednocovať a hrať sa na boha tolerancie - to je typicky slovenské.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group