ISSN 1335-8715

23-10-2006   Marián Šarkőzy   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Návrat leninizmu (v podaní Michala Havrana ml.)

Priznám sa, že som už dlho na Slovensku hľadal typ, ktorý Paul Johnson označuje pojmom „intelektuál“, či „nepriateľ spoločnosti“. Človeka veľmi inteligentného a zároveň infantilne mocibažného v tej miere, že vníma vlastnú inteligenciu ako prekážku svojho pocitu moci až tak, že má potrebu správať sa k logike a vlastnej inteligencii ako vandal k lavičke v parku.

Reakcia na príspevok

RE: Nno fajn
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 23-10-2006 18:26


Názov článku poukazuje na príbuznosť štýlu akým sa Michal Havran vyjadruje. Ak nájdeš niekde v antikvariáte Leninove spisy otvor si ich na hocktorej strane a uvidíš. Obzvlášť dávam do pozornosti záľubu vo vymýšľaní ideologických nálepiek na nepriateľov a bombastickej svetomúdrosti vybíjajúcej sa na komplikovanom pomenovávaní banalít. V dôsledku toho cestuje M. H. v tomto článku časopriestorovými rovinami s ľahkosťou osádky Červeného trpaslíka. Myslím si (asi na rozdiel od Teba), že práve štýl je to podstatné. Slovami môjho obľúbeného P. Johnsona, ktorým sa naozaj rád oháňam (lebo si myslím, že má v mnohom pravdu): "Kto si váži význam slov, bude si vážiť aj pravdu a tí, ktorí prekrucujú slová sledujú pravdepodobne protispoločenské ciele." P.J. určite nie je jediný, kto na túto súvislosť upozornil.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group