ISSN 1335-8715

14-10-2006   Martin Pener   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Ich bin ein Pressburger

Osem rokov sme mali pokoj od komunistov rekvalifikovaných na nacionalistov. Po parlamentných voľbách pseudovlastenci mocní vyjadreniami, no slabí reálnymi činmi opäť vytŕčajú rožky. V Literárnom týždenníku si na mušku vzali Bratislavu, ktorej mnohí paradoxne vďačia za svoju kariéru. Vyzývajú primátora Bratislavy, aby nedopustil odstrániť Štúrovu sochu zo Štúrovho námestia.

Reakcia na príspevok

RE: dost uz kotkodakania
autor: Czechtek
pridané: 18-10-2006 15:53


Vazeny pan Marek Hrubčo

nie sme tu, aby sme sa oddavali fantazmagoriam, ale politickej a ekonomickej realite.

"Toto nie je mesto stavane pre zivot ludi. To po prve. A po druhe, akekolvek uvahy o extra 'hrdosti' byt Bratislavcanom – hrdosti na to, co robi Bratislavu Bratislavou – koncia pri pohlade na Vieden alebo aj Graz."

Velmi pekne napisane, a bohuzial pravdive. Len sa skusme zamysliet nad tym kto je za to zodpovedny. Je to 43% nemcov alebo 41% madarvov ktori tu zili ked v roku 1919 Ceskoslovenska armada obsadila Pressburg? Oni sposobili tuto prazdnotu? Mam taky zvlastny pocit ze nie.

Tieto problemi ktore tu opisujete vyplivaju z toho, ze Presburg sa stal hlavnym mestom slovenska proti svojej voli. Hlavnym mestom statu ku ktoremu nepatril, ale ku ktoremu bol nasilne zacleneny. Uz len ten nazov Bratislava ktory sa nepouziva ani jedno cele storocie je uplne neprirodzeny. Taketo meno mesto ani nemoze dostat, takto ho moze premenovat iba nejaky debil, alebo skupina debilov, ktorimi slovenski nacionalisti svojho casu ale aj dnes nepochybne boli a su. Ale toto ani nie je hlavnym problemom. Za to ako Bratislava (toto slovo, nemec, madar, alebo anglican ani vyslovit nevie) moze 40 rokov komunizmu, a 15 rokov light komunizmu.

Bratislava ma HDP vysie ako priemer EU, nezmestnanost 3% (cize ziadna) tak preco vyzera tak hnusne? Pretoze hodnoty ktore sa tu vytvaraju, tu neostavaju, ale sa prerozdeluju na chudobny (hlavne duchovne, mozno dusevne) zvysok slovenska. Za tieto "milodary" vsak zvysok slovenska ani nepodakaje, ale pluje Bratislavcanom do tvare. Potom sa tu niekto cuduje ze medzi Bratislavou a slovenskom vznika napetie.

Toto napetie treba uvolnit, Bratislavu treba osamostatnit. Nie preto aby sme mohli PROTI sebe bojovat, ale preto aby sme mohli SPOLU sutazit. Nech zvytazi lepsi.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group