ISSN 1335-8715

14-10-2006   Martin Pener   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Ich bin ein Pressburger

Osem rokov sme mali pokoj od komunistov rekvalifikovaných na nacionalistov. Po parlamentných voľbách pseudovlastenci mocní vyjadreniami, no slabí reálnymi činmi opäť vytŕčajú rožky. V Literárnom týždenníku si na mušku vzali Bratislavu, ktorej mnohí paradoxne vďačia za svoju kariéru. Vyzývajú primátora Bratislavy, aby nedopustil odstrániť Štúrovu sochu zo Štúrovho námestia.

Reakcia na príspevok

ha-ha, dobrý článok
autor: andrej pagáč
pridané: 17-10-2006 0:18


len chcem podotknúť, že autor pozabudol pri vymenúvaní toho všetkého, čo je v Bratislave pomenované po Štúrovi, že najväčší slovenský vysokoškolský internát v Mlynskej doline sa volá (volal) Študentské domovy a jedálne Ľ. Štúra. Problém je akurát v tom, že adresa je Staré grunty, názov ŠDaJ Ľ. Štúra, a všetci to volajú Mlyny. Naopak budova, ktorú všetci volajú ľudovo "štúrak", je oficiálne vedená ako Výškové bloky. No a nakoniec Manželské internáty, ktoré všetci volajú "manželáky", sú oficiálne nazývané Nový objekt, ale zamestnanci ich volajú III. stavba.
Nedávno som tiež narazil v súvislosti s názvom na zaujímavý problém - navrhol som, aby sa názov z krkolomného a nikým nepoužívaného "Študentské domovy a jedálne Ľudovíta Štúra" zmenil na Mlyny, prípadne "Vysokoškolské mesto Mlyny". Aj tak to nikdy žiaden študent ináč nevolal, len Mlyny, alebo Mlynská dolina, tak prečo to znásilňovať. Naviac, pôvodne sa to aj volalo Mlyny, ale na návrh niekdajšej socialistickej študentskej organizácie to premenovali. A druhá vec, na Slovensku existuje vysokoškolský internát s úplne identickým názvom, vo Zvolene (to už rovno mohli pomenovať po Štúrovi všetky internáty). Názvom Internát Ľ. Štúra som chcel pomenovať iba budovu, ktorú aj tak všetci volali štúrak. Takto som zdôvodnil svoj návrh, a aké bolo moje prekvapenie, keď som sa dozvedel, že v akademickom senáte zazneli argumenty typu "Štúra si nedáme", alebo "Štúr v žiadnom prípade nepadne". Bol som trocha sklamaný, takýto prístup som neočakával, myslel som, že zdôvodnenie premenovania je vcelku logické. Osobne proti Štúrovi nič nemám, aj keď zasa ho ani nejako nevelebím. Vždy mi napadne, osobnosti akého formátu majú Češi alebo Poliaci, a potom sa mi zdá to slovenské akosi nevýrazné, vrátane Štúra.
Ale vlastne som týmto chcel povedať, že či náhodou toto zanovité trvanie na Štúrovi, ale pokojne na Hviezdoslavovi alebo Pribinovi, a snaha pomenovávať po nich pomaly aj flašky od piva, nie je len výrazom našej vlastnej národnej neistoty, keď sa raz z histórie nie je o koho oprieť, a potom o to viac lipneme na tom, čo sa aspoň nejako prejavilo. Tým nechcem spochybňovať zásluhy štúrovcov alebo bernolákovcov, mne to len príde akési bezvýznamné v porovnaní s doslova zápasom o bytie a nebytie v českej alebo polskej histórii. My sme nikdy nebojovali, ešte aj štúrovci si museli vytvoriť barličku v "Mor ho", kde Chalupka vydával akísi panónsky kmeň za Slovákov. No a keď sme raz konečne bojovali, tak polovica národa to považuje za zradu na vlastnom štáte.
Teda ja autorom výzvy celkom rozumiem. Síce sa M. Penerom zhodnem na tom, že ich apel je úbohý a malý, ale je presne taký, ako sme väčšinovo my (myslím ako národ). A to vlastne môžeme byť radi, že sa to námestie nevolá Jánošíkovo, čo sa aj celkom čudujem, slovenskej mentalite by to bolo celkom vlastné.
Ináč internát nakoniec premenovali na "Vysokoškolské mesto Ľ. Štúra - Mlyny", takže čistý kočkopes. Ale Štúr zostal. Možno aj autorom výzvy by celkom sadol kompromis, keď by sa námestie premenovalo trebárs na "Štúrovo námestie Márie Terézie" - aj vlk sýty, aj štúr celý :-).


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group