ISSN 1335-8715

28-09-2006   Pavol Zlatoidský   EUtópia   verzia pre tlač

O byrokracii vo Švédsku

Vo švédskom politickom systéme sú veci, ktoré nie sú dotknuté socialistickou ideológiou, nesú výraznú pečať typickej germánskej racionality, organizačnej schopnosti a zmyslu pre disciplínu. Sú to automobilová doprava a byrokracia, ktoré navzájom dosť prekvapivo súvisia.

Reakcia na príspevok

RE: zimne gumy
autor: peter
pridané: 09-10-2006 11:29


Ideal sa neda dosiahnut. Neda sa ani dosiahnut maximalna bezpecnost na cestach. Mozme sa vsak k nej skusit priblizit.

Podobny problem je s maximalnou rychlostou napr. v obciach. Na jednej strane je snaha soferov prepravit sa co najrychlejsie, na druhej strane je snaha ochranit zvysok naroda. Znizenim maximalnej rychlosti v obci zo 60 km/h na 50 km/h znizis pocet (nie len) smrtelnych zraneni o x. Samozrejme ak by si tuto rychlost znizil na 5 km/h tak by asi vobec nedochadzalo k dopravnym nehodam (v obci). Rozdiel je v hladani co najlepsieho konsenzu v praxi.

Dnes nie nikde na svete tak vyspely narod, aby si vsetci jednotlivci uvedomili co je dobre pre nich a co pre ostatnych. Zial mnohym (aj v biznise!) je nutne to prostrednictom zakona prikazat. Tento fakt degraduje (neo)liberalne modely na hudbu dalekej buducnosti, ak ich nahodou priamo nezaraduje do idealistko-teoretickych modelov vedla komunizmu, socializmu (senso stricto) a i.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group