ISSN 1335-8715

31-08-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Vysoká hra patriotov

Vzťahy Slovákov a Maďarov pripomínajú nekonečnú šachovú partiu. Na oboch stranách sú žiadaní najmä inteligentní stratégovia. No my Slováci do tohto zápasu zvykneme zásadne nominovať len krčmových krikľúňov, čo nepoznajú pravidlá kráľovskej hry a ohrozujú naše vlastné figúrky. Dokazujú to aj nemotorné a nie veľmi inteligentné reakcie našich vládnych predstaviteľov v aktuálnych slovensko-maďarských treniciach.

Reakcia na príspevok

RE: Maďari, Slováci a uhorská šľachta
autor: Martin
pridané: 05-09-2006 10:11


Ledy, to že boli v prvom rade uhorskými šľachticmi neznamená, že nemohli byť zároveň aj Slovákmi. Úradnou rečou bola samozrejme latinčina, ale väčšina šľachtickej korešpondencie na Slovensku bola od 15. storočia v predspisovnej slovenčine alebo v češtine. Je dosť veľa dochovaných listín, ktoré to jednoznačne dokazujú. A po slovensky nepísali len slovenskí, ale aj mnohí maďarskí šľachtici. A nie všetka nižšia a stredná šľachta stála za Kossuthom, našli sa aj slovenskí zemania, ktorí podporovali Štúra. Nebolo ich veľa, ale boli aj takí. A v predchádzajúcich generáciách národných buditeľov bolo dosť veľa zemanov. Aj Bernolák bol zeman, pochádzal z oravského šľachtického rodu Bernolak de Szlanicza. Slanica bola oravská dedina zatopená priehradou.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group