ISSN 1335-8715

31-08-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Vysoká hra patriotov

Vzťahy Slovákov a Maďarov pripomínajú nekonečnú šachovú partiu. Na oboch stranách sú žiadaní najmä inteligentní stratégovia. No my Slováci do tohto zápasu zvykneme zásadne nominovať len krčmových krikľúňov, čo nepoznajú pravidlá kráľovskej hry a ohrozujú naše vlastné figúrky. Dokazujú to aj nemotorné a nie veľmi inteligentné reakcie našich vládnych predstaviteľov v aktuálnych slovensko-maďarských treniciach.

Reakcia na príspevok

RE: Maďari, Slováci a uhorská šľachta
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 05-09-2006 7:23


Kde zostali? Ťažko povedať :)

O nejakom nacionalizme pred 19. storočím ťažko hovoriť, ľud bol vtedy len "ľud" a národ bola šľachta a tento národ bol "uhorský" pričom úradným jazykom bola latinčina a to, že kto ako rozprával doma bola jeho vec.

Problémy nastali, keď Štúrovci vytvorili slovenský národ - vytvorili ho na ľudovom základe a na šľachtu sa pozerali prinajmenšom s dešpektom. Jednoducho im nesedelo, že sa cítila byť "uhorská" no a šľachta na to reagovala tým, že bola čím ďalej tým viac "uhorskejšia". Malá a stredná šľachta v roku 1848-49 podporovala Kossutha, ktorý presadzoval reformy v krajine no a keďže Štúr bojoval na strane cisára proti nemu tak je hádam jasné, že časom slovenská šľachta nechcela mať so slovenským "národom" nič spoločné a slovenský "národ" nechcel mať nič spoločné so slovenskou "šľachtou".


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group