ISSN 1335-8715

31-08-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Vysoká hra patriotov

Vzťahy Slovákov a Maďarov pripomínajú nekonečnú šachovú partiu. Na oboch stranách sú žiadaní najmä inteligentní stratégovia. No my Slováci do tohto zápasu zvykneme zásadne nominovať len krčmových krikľúňov, čo nepoznajú pravidlá kráľovskej hry a ohrozujú naše vlastné figúrky. Dokazujú to aj nemotorné a nie veľmi inteligentné reakcie našich vládnych predstaviteľov v aktuálnych slovensko-maďarských treniciach.

Reakcia na príspevok

RE: Maďari, Slováci a uhorská šľachta
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 04-09-2006 14:21


Neviem skade čerpáš info, bol by som fakt zvedavý (bez irónie).

Čo sa týka šľachty: V Poľsku to bolo viac než v Uhorsku, Uhorsko malo tuším okolo 7%šľachty a Poľsko okolo 10%. Neviem aká bola situácia čo sa týka jednotlivých žúp, jeden môj kamarát je maďarský historik a on tvrdil, že najvyššia koncentrácia šľachty bola vo východnej časti krajiny.

Problém nie je v tom, koľko šľachty malo slovenské korene, problém je v tom, že Slováci majú a mali ku šľachte vždy negatívny postoj, ako v 19. storočí tak v 20. storočí. Zober si ako vykresľuje šľachtu slovenská literatúra - za základ národa sa pokladá "slovenský ľud".

U Maďarov je situácia čo sa týka šľachty diametrálne odlišná, maďarská (teda uhorská) šľachta stála na čele každého odboja, ktorý sa kedy v Maďarsku konal. Svoje pozície si dokázala sčasti uchovať až do konca 2 sv. vojny. Napríklad aj koreň maďarského slova pre národ (Nemzet) je dosť podobný koreňu slova šľachtic (Nemes), v slovenčine takáto podobnosť nie je.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group