ISSN 1335-8715

31-08-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Vysoká hra patriotov

Vzťahy Slovákov a Maďarov pripomínajú nekonečnú šachovú partiu. Na oboch stranách sú žiadaní najmä inteligentní stratégovia. No my Slováci do tohto zápasu zvykneme zásadne nominovať len krčmových krikľúňov, čo nepoznajú pravidlá kráľovskej hry a ohrozujú naše vlastné figúrky. Dokazujú to aj nemotorné a nie veľmi inteligentné reakcie našich vládnych predstaviteľov v aktuálnych slovensko-maďarských treniciach.

Reakcia na príspevok

Maďari, Slováci a uhorská šľachta
autor: Martin
pridané: 04-09-2006 10:43


Článok obsahuje viacero evidentných historických nezmyslov, ale jeden z najväčších sa týka šľachty. Napísať že Maďari mali najväčšiu koncentráciu šľachty je zavádzajúce. Fakt je že Maďari mali jednoznačnú prevahu v rámci vyššej šľachty, ale v rámci nižšej a strednej šľachty bola situácia trochu iná. Pravdepodobne najvyššia koncentrácia šľachty v pomere k ostatnému obyvateľstvu v rámci Uhorska bola v etnicky čisto slovenských župách ako Turiec, Liptov alebo Trenčianska župa. Napríklad v Turci to bolo šľachticov zhruba 10 percent z celkového obyvateľstva župy. Pričom drvivá väčšina šľachty bola slovenského pôvodu. Slovenská šľachta výrazne prevažovala aj v niektorých ďalších župách hlavne na severe Slovenska. Takže koncentrácia šľachty bola u Slovákov minimálne taká ako u Maďarov.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group