ISSN 1335-8715

31-08-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Vysoká hra patriotov

Vzťahy Slovákov a Maďarov pripomínajú nekonečnú šachovú partiu. Na oboch stranách sú žiadaní najmä inteligentní stratégovia. No my Slováci do tohto zápasu zvykneme zásadne nominovať len krčmových krikľúňov, čo nepoznajú pravidlá kráľovskej hry a ohrozujú naše vlastné figúrky. Dokazujú to aj nemotorné a nie veľmi inteligentné reakcie našich vládnych predstaviteľov v aktuálnych slovensko-maďarských treniciach.

Reakcia na príspevok

RE: znoska omylov bez dokazov
autor: Alexios Komnenos
pridané: 04-09-2006 9:11


Obvody existovali; nakoniec v Uhorsku bolo tuším 64 žúp, kým poslancov bolo najmenej trikrát toľko. Pre všetkých milovníkov autoritatívnych režimov, ktorí sa tu zliezajú ako muchy na hovno, tak medzi ďalšie pikošky uhorského volebného systému patrili volebné centrá, ktoré až veľmi často boli nejaké zastrčené diery, do ktorých sa nikomu nechcelo chodiť. Navyše hlasovanie bolo verejné a každý si dobre rozmyslel, či sa znemožní pred volebnou komisiou hlasovaním za "nevlasteneckého" kandidáta. Ak ani to nepomohlo, vzniknutý problém sa dal riešiť ďalšími dvoma spôsobmi: podvodným sčítaním hlasov, príp. zavretím víťazného kandidáta do basy, čím prišiel o mandát... Vďaka tomuto premyslenému systému sa v budapeštianskom parlamente stretlo v najlepšom prípade sedem poslancov slovenskej národnosti (bolo to tuším r. 1905, pričom tento "úspech" zdesil maďarské vládnuce kruhy).
Daňový cenzus v Uhorsku neriešil sociálnu otázku volebného systému, ale národnostnú.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group