ISSN 1335-8715

31-08-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Vysoká hra patriotov

Vzťahy Slovákov a Maďarov pripomínajú nekonečnú šachovú partiu. Na oboch stranách sú žiadaní najmä inteligentní stratégovia. No my Slováci do tohto zápasu zvykneme zásadne nominovať len krčmových krikľúňov, čo nepoznajú pravidlá kráľovskej hry a ohrozujú naše vlastné figúrky. Dokazujú to aj nemotorné a nie veľmi inteligentné reakcie našich vládnych predstaviteľov v aktuálnych slovensko-maďarských treniciach.

Reakcia na príspevok

RE: S konzervatívnym pohľadom na večné časy a nikdy inak!
autor: Muad'Dib
pridané: 03-09-2006 15:53


Len sa tak pripojím do diskusie...
Ten článok je naozaj veľmi dobrý,... i keď by sa v ňom našlo zopár vecí, voči ktorými by som mal menšie výhrady.

Ináč, čo sa týka tej šľachty, tak áno, to je fakt, že podiel šľachty tu bol pomerne vysoký, miestami možno až 10-15 % (to len tak "strieľam" z pamäti) obyvateľstva - preto aj nie je problém stretnúť niekoho, kto má "šľachtický pôvod" (ako napr. aj ja - z Poľska). Totiž, fenomén zemianstva u nás je, myslím si, každému dobre známy. Bol to takpovediac regionálny fenomén Strednej Európy, pretože podobná situácia bola v Poľsku.
Avšak tvrdenie to tvrdenie, že vraj z maďarskej šľachty ich spôsoby prešli aj na pospolitý maďarský ľud, kým Slováci vraj často svojimi maniermi pôsobia ako genetickí vidláci, je absolútne nezmyselné.
Okrem toho, že ho autor nedokázal ničím podložiť - a že je až príliš šovinisticky zafarbené na to, aby článok, v ktorom je, by mohol byť považovaný za seriózny - je aj absolútne neopodstatnení.
To, akí sú vidláci na "oboch stranách Dunaja" sme sa už mohli veľakrát presvedčiť...
No mám taký pocit, že toto je skôr onen výplod maďarskej propagandy, ktorá - keďže sa v podstate nemohla o nič iné oprieť, nemala iný vzor - zvolila si za predstaviteľov národa maďarskú šľachtu; z jej predstaviteľov si vytvorila ten svoj novodobý politický národ a v tom duchu sa začali aj vymedzovať.
Vidíme to aj na ich interpretácii dejín, kedy napr. Františka II. Rákociho stavaú to polohy akéhosi národného hrdinu a priam oslobodzovateľa národa, pričom on v skutočnosti nebojoval za národ, lež za seba a seberovných, teda príslušníkov šľachty.
Treba si však uvedomiť, že do 19. storočia vlastne ešte žiadne takéto národy neexistovali - teda aspoň nie z právneho hľadiska, z hľadiska písomných dokumentov. Novodobé národy sa sformovali vlastne až potom, čo sa Napoleon prehnal Európou a exportoval myšlienky revolúcie, ktoré - obrazne povedané - na popole feudálneho zriadenia umožnili vznik národných hnutí a následne národných štátov.

Jediný rozdiel je akurát v tej rozdielnej propagande, ktorá sa vedie na oboch stranách Dunaja: uhorské = maďarské. Pokiaľ sa tejto stigmy nedokážeme zbaviť - no to platí hlavne pre Maďarov, ktorí si Uhorsko a jeho dejiny akosi priveľmi privlastňujú - najmä stotožňovaním Uhorska a Maďarska.
Isteže, za nástupnícky štát môžeme (aj my) považovať Maďarsko, no tam by akákoľvek podobnosť mala končiť. Pokiaľ Maďari nie sú ochotní najmä vo svojej mysli pripustiť, že v Uhorsku žili aj iné národy a že dokonca tvorili väčšinu, nikdy sa táto patová situácia okolo našich vzťahov nevyrieši. Kľúč však majú zatiaľ v rukách Maďari - mali by prestať jatriť (predovšetkým *naše*) staré rany a prestať vyvolávať duchov Trianonu a oživovať hriechy minulosti. Pokiaľ sa oni neprestanú dovolávať akéhosi *jednostranného* historického vyrovnania (namiesto úsilia a zmierenie), tak tu pokoj nikdy nebude, pretože každý máme svoju pravdu, no "len naša je tá pravá".
Pokiaľ sa táto interpretácia nezosúladí a neznormálni, tak navždy tu budú prevládať stereotypy "zhrbeného Slováka", ktorý je v podstate nanajvýš akýmsi dedinským sedliakom bez histórie a sebaurčenia (a teda núteného utiekať sa k tej plebejskej cti), a "hrdého Maďara", ktorý tu ovládal Karpatskú kotlinu "od nepamäti". A budeme tu mať aj naďalej také priam až paranoidné a nevraživé postoje. Treba sa voči tomu rázne vzoprieť a nekompromiste postaviť hrádzu maďarskému šovinizmu a iredente. Poklonkovaním ich iba utvrdíme v ich obraze a v tom, že "konajú efektívne".
Možno to bude znamenať aj ráznu konfrontáciu - hoci aj na medzinárodnej politickej scéne - a tiež zrejme proslovenskú, nacionálnu (resp. "protimaďarsky" - ako by to vnímali maďaróni) propagandu. Potom by Maďari museli ustúpiť, pretože sú to oni, ktorí môžu stratiť viac.
Bolo by to niečo ako mať atómovú bombu pri mierových rokovaniach...

Momentálne je to však SMK, ktorá neustále vyťahuje maďarskú kartu.
Napr. Ján Slota, na požiadanie istého českého mienkotvorného denníka, len vyjadril svoj osobný názor na problematiku okolo maďarskej menšiny a ich vzťahu voči väčšinovému národu. Bol to rozhovor určený predovšetkým pre českých čitateľov, a aj preto použit také príklady, aké použil. Snažil sa vysvetliť, že ČR by zrejme mala podobné problémy, keby neodsunula sudetských Nemcov. Keby tu neboli, ani problém by tu nebol - alebo aspoň nie v takom rozsahu a v takej polohe. Boli to však Spojenci, ktorí vyhlásili, že "Maďari nie sú Nemci" - a tak tu Maďari zostali - a s nimi tu zostal aj "živný" (zásobný) koreň problémov a voda na mlyn maďarským iredentistom, ktorí svoju legitimitu odvádzajú od 7% maďarskej menšiny (a takmer 12% volebného zisku).
To SMK pôsobí prakticky výlučne na etnickom princípe - čo je, mimochodom, úplne nezlučiteľné s princípmi tzv. občianskej spoločnosti, na ktorú sa veľmi radi odvolávajú, keď sa im to hodí.
To, čo Ján Slota sem tam povie, tak niečo podobné trúsi Duray v podstate neustále, lenže o tom sa nehovorí, pretože je tu 2-aký meter - a keďže o tom v podstate pokojní a mierumilovní Slováci nehovoria (rozumej: oficiálne stanoviská vlády) a nerozmazávajú to po celom svete, tak ako sa to môže niekto dozvedieť, ako tu - aby som sa zviezol na športovej vlne článku - maďari zákerne faulujú a následne ešte filmujú (na politickej scéne)?!
Okrem toho, jeho výroky sa častokrát celkom účelovo vytrhávajú z kontextu - dokonca aj časti viet - a potom sa zneužívajú na propagandistické ciele. Treba rozlišovať, čo je takpovediac "miestny folklór" a čo sú vážne mienené stanoviská pre médiá a širokú verejnosť.
Uvedomme si, že zhruba vyše 1/2 "útokov" na Maďarov predstavuje vlastne iba poukazovanie na výraznú majoritu MOL-u v Slovnafte a jeho roztrpčenie nad takýmto stavom, kedy v strategickom podniku nemá štát majoritu. To, že pritom používa "maďarskú zásterku" "nevidia" iba štváči a provokatéri. Mimochodom, práve aj veci okolo Slovnaftu sú zrejme 1 z dôvodov, pre ktoré si "slovenský Janko" a "otec národa, Veľký Muftí" memôžu prísť na meno....
Z ďalších ďalších vyjadrení - o tom, že starí Maďari boli škaredí a mali krivé nohy - alebo také niečo - je nutné upresniť, že išlo o jeho reakciu na vraj "slávne činy a hrdinskú bojovú minulosť starých Maďarov", na glorifikáciu - v podstate, podľa dnešných meradiel - vrahov, ktorých nenávidela celá Európa, kam len "zavítali".
Myslím, že tie otrepané "tanky" netreba spomínať - len trochu inteligentný a rozhľadený človek sa rozpamätá alebo si to zistí. Ono, vyťahovať ako argument nejaký 8-ročný neoficiálny výrok... je minimálne infantilné. Ale aspoň vieme, kam zaradiť tých, čo ním šermujú.

Ale za značné škody mohlo aj to "moderné svetoobčianstvo" živené neoliberálnym kapitalizmom, ktoré nám už niekoľko rokov vtĺka do hlavy, že národné cítenie prejavené inde ako pri športových udalostiach je odsúdeniahodný šovinizmus, ak nie priam (následne) xenofóbia.
A potom, takíto "zmrzačení", nevieme ako máme reagovať na útoky dobre vycvičených šovinstických veteránov...

A taktiež by sme nemali zabudnúť, že to boli práve "pravičiari", čo svojou absurdnou politikou "bratríčkovania sa" priviedli vzťahy tam, kde momentálne sú. Ján Slota iba prišiel a "dal veci do normálu", "obrátil kormidlo aj na opačnú stranu" - teda povedal v mnohých veciach pravdu (aj keď často politicky nekorektnú) - a mal úspech, pretože pred ním bolo niečo také jednoducho tabu. Ľudia to vnímali, no v médiách a u politikov bola akási absurdná autocenzúra.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group