ISSN 1335-8715

31-08-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Vysoká hra patriotov

Vzťahy Slovákov a Maďarov pripomínajú nekonečnú šachovú partiu. Na oboch stranách sú žiadaní najmä inteligentní stratégovia. No my Slováci do tohto zápasu zvykneme zásadne nominovať len krčmových krikľúňov, čo nepoznajú pravidlá kráľovskej hry a ohrozujú naše vlastné figúrky. Dokazujú to aj nemotorné a nie veľmi inteligentné reakcie našich vládnych predstaviteľov v aktuálnych slovensko-maďarských treniciach.

Reakcia na príspevok

RE: 4 body
autor: Peter Walter
e-mail: peter.walter@centrum.sk
pridané: 03-09-2006 12:06


Ad 1: Nejdem nikomu nic zakazovat. Ako jeden z mnohych prikladov uvediem: Pre zaciatok napriklad vymazat z preambuly Ustavy SR nezmyselne slova "My, narod slovensky, ... pamatajuc na ... starocne skusenosti zo zapasov o narodne bytie a vlastnu statnost" Ziaden starocny zapas nebol. Takisto zmenit ucebnice dejepisu.
Ad 2: To je vec spolocenskej diskusie, nebude ziaden jeden clovek, ktory to urci.
Ad 3: Je to vsetko to, co smeruje k tomu, aby Madari podla moznosti nemali nic spolocne s tymto statom, aby si mohli zit sami pre seba, pripadne sa blizsie integrovat s Madarskom. Napr.: Preco chceli univerzitu a nestacili fakulty s madarskym vyucovacim jazykom (trebars so sidlom v Komarne a s pomerne nezavislym postavenim voci materskej univerzite)? Pretoze univerzita vzdy bola vyrazom a symbolom narodnych aspiracii, je to poda slobody, kde statne organy - okrem vynimocnych pripadov - zasiahnut nemozu bez ohladu na to, co sa tam prednasa. Studentovi moze byt uplne jedno ci to, kde studuje sa vola "Bohoslovenska fakulta univerzity X" alebo "Bohoslovenska fakulta univerzity Y"
Ad 4: Pozri clanok 11 Parizskych mierovych zmluv, 1947, kde sa zavazuju vratit predmety kulturneho dedicstva. Pre podrobnosti sa obrat na Ministerstvo kultury SR.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group