ISSN 1335-8715

31-08-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Vysoká hra patriotov

Vzťahy Slovákov a Maďarov pripomínajú nekonečnú šachovú partiu. Na oboch stranách sú žiadaní najmä inteligentní stratégovia. No my Slováci do tohto zápasu zvykneme zásadne nominovať len krčmových krikľúňov, čo nepoznajú pravidlá kráľovskej hry a ohrozujú naše vlastné figúrky. Dokazujú to aj nemotorné a nie veľmi inteligentné reakcie našich vládnych predstaviteľov v aktuálnych slovensko-maďarských treniciach.

Reakcia na príspevok

RE: toto je trochu prehnane
autor: PeterS
pridané: 02-09-2006 13:44


Iba poznamka, i J.Ferko v spominanej knihe pise, ako sa po vyrovnani uhorske institucie snazili vyrobit v nemadarskych narodov nizsiu slachtu za kus pola a madaronstvo. Poznam take rodiny, ktore paradoxne doteraz si kreslia erb z tej doby a rodokmen a supnu k tomu slovensky znak...
Ferko este spomina, ze najvecsi uspech s rozdavanim zemianstva bol medzi zidovskym obyvatelstvom.

Ale ine som chcel, k rozvoju slovenskej spolocnosti by prospelo, keby sa iste obdobie dejin uchopilo co najpragmatickejsie. Poviem to zjednodusene, ak pocas feudalizmu a jeho ekonomike bolo slovensko a vobec stredna europa ekonomicky prosperujuca, minimalne zaujimava (napr. na slovenskych baniach zila cela monarchia), tato vyhoda sa rozvojom namornej expanzie straca. A vznika faza, kedy je tazko konkurovat napr. britskym ostrovom s pristavmi, riekami, rovinou, uhlim... A s tym presunom na periferiu prichadzaju aj vsetky tie problemy, ktore dodnes citime. Ziadna restauracia monarchie a staromilstvo, treba urobit hrubu jasnu ciaru a vyuzit novy vietor v ekonomike, kedy uz netreba presuvat tovary a peniaze cez pristav ale cez droty... obrazne povedane. Proste technologie prekrocili geograficke obmedzenia a treba to vyuzit. Prec od periferie a nie sa v tom donekonecna rypat (polohospodarstvo, tazka vyroba, narodnostne spory, uplne odlokalizovana elita, stare bolesti a ozivovanie starych mrtvol).
Chce to radikalny rez, trochu socialneho inzinierstva. Propagovat biotechnologie, informatiku, mikrotechnologie, materialove technologie, pritiahnut peniaze, vychovat ludi.
Inak sa tu budeme stale tocit s jednou nohou vo feudalizme.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group