ISSN 1335-8715

31-08-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Vysoká hra patriotov

Vzťahy Slovákov a Maďarov pripomínajú nekonečnú šachovú partiu. Na oboch stranách sú žiadaní najmä inteligentní stratégovia. No my Slováci do tohto zápasu zvykneme zásadne nominovať len krčmových krikľúňov, čo nepoznajú pravidlá kráľovskej hry a ohrozujú naše vlastné figúrky. Dokazujú to aj nemotorné a nie veľmi inteligentné reakcie našich vládnych predstaviteľov v aktuálnych slovensko-maďarských treniciach.

Reakcia na príspevok

RE: Shit
autor: D
pridané: 02-09-2006 11:38


Vies, problem je len v tom, ze ked sa hodnotia nase vztahy a snazi sa robit generalizacia prislusnikov toho druheho naroda, tak sa vyberie vzdy to nahorsie a zovseobecni. Ide len o to, aby sa ludia, ktori rozmyslaju inak neocitli v izolacii. Ide o to, aby sa prestali hladat nazmyselne charakteristicke "charakteristiky narodov", aby sa prestal zivit rozmer "dedicneho hriechu".
Samozrejme, nenavist, ktora je v skutocnosti tym najvacsim problemom, vzdy najde svojich priaznivcov. Ostatne to Milan pekne napisal a vobec si nemyslim, ze je to problemom len nasim, mozno vacsim ako inde vzhladom na kulturne, vzdelanostne zazemie velkej casti obyvatelstva. Slovensky narod doslova vznikal az v 19tom storoci a mnoho zludovenych povier o postaveni slovakov bolo nafuknutych pocas romantizmu, v casoch, ked sa prebudzali narodne hnutia v celej europe a spolu s nimi aj taki, co sa silou-mocou snazili nieco vytesat na svoj buduci nahrobny kamen.
Najvacsi narodny utlak vzdy bol samozrejme niekde na severe slovenska, ale doteraz nikto nevysvetlil, ako je mozne, ze sa v okoli bratislavy udrzali cisto slovenske "dediny" a ze v bratislave spokojne spolu nazivali slovenska,madarska,nemecka,chorvatska ... komunity a uplne prirodzene sa snazili hovorit vsetci vsetkymi jazykmi, problem nebol v obchodoch, problem nebol na uradoch. Dnes je problemom aj hlupa dvojjazycna tabula s nazvom obce. Bratislava si ju zasluzi minimalne v spominanych styroch jazykoch...
A nebyt druhej svetovej, komunistov a masoveho stahovania za pracou "z narodne uvedomelych oblasti", dodnes by z toho zial zostalo ovela viac.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group