ISSN 1335-8715

31-08-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Vysoká hra patriotov

Vzťahy Slovákov a Maďarov pripomínajú nekonečnú šachovú partiu. Na oboch stranách sú žiadaní najmä inteligentní stratégovia. No my Slováci do tohto zápasu zvykneme zásadne nominovať len krčmových krikľúňov, čo nepoznajú pravidlá kráľovskej hry a ohrozujú naše vlastné figúrky. Dokazujú to aj nemotorné a nie veľmi inteligentné reakcie našich vládnych predstaviteľov v aktuálnych slovensko-maďarských treniciach.

Reakcia na príspevok

RE: toto je trochu prehnane
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-09-2006 22:25


"Restauracia, tak by sa dozvedel, kolko slachty sa na Slovensku nachadzalo. Nizsej aj vyssej. Ciastocne o tom hovoria aj nazvy dedin, ktore maju vo svojom nazve slovo zemianska, co zanmena, ze tam bola vysoka koncentracia nizsej slachty - zemanov. Z nej vzislo aj hodne slovenskych osobnosti v minulosti aj sucasnosti. Vyssia bola menej pocetna, ale to ma ine hlbsie dejinne suvislosti."

Tento prispevok je pre mna osobne smiesny. A to poucovanie o mojej udajnej neznalosti dejin alebo realii, este viac.

Este raz! Ja si nemyslim, ze Slovaci su narod proletarov. Tento minacovsky koncept som ja sam dost vela krat v minulosti vyvracal. Zaujimave, ze vtedy som bol napadany z neznalosti kadejakymi typkami, co bagatelizovali vyznam slachty, zemianstva a burzoazie v slovenskych dejinach.

Ja sam mam takyto "burzoazny povod" aj z matkinej aj z otcovej strany rodiny. Ja sam ked vidim take tie typicke dedinske filmy na slovenskej dedine, tak mam pocit, ze je to o niekom inom, nie o mne.

Kazdopadne, Slovaci Minacovi uverili. A ked pisem "Slovaci", nemam namysli sto percent slovenskeho naroda. Ale kriticku vacsinu (mozno dve tretiny ludi), ktora staci, aby sa tato "vidlackost" prejavovala na politickej urovni.

Prave tito "geneticki sedlaci" tvoria jadro nacionalno-socialistickej volicskej zakladne. Su to ludia, ktorym chyba kulturnost. Najma tu absetnuje zmysel pre politicku kulturu.

Samozrejme, to neznamena, ze KAZDY Slovak je taketo hovado. Mozem menovat vela kultivovanych ludi v mojom okoli, ktori by mohli byt pre ostatnych vzorom. I ked ja si zakladam na tom, ze mam kamaratov v roznych vrstvach spolocnosti. A vdaka tomu si zachovavam prehlad o tom, kto su Slovaci a aku maju mentalitu.

Inak, obvinovat ma z nejakej neznalosti slovenskych dejin alebo realii povazujem za uplne neodovodnene. Slovenskej dusi sa venujem dost dlho a intenzivne a odporucam dalsie moje clanky v rubrike Slovenska otazka.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group