ISSN 1335-8715

31-08-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Vysoká hra patriotov

Vzťahy Slovákov a Maďarov pripomínajú nekonečnú šachovú partiu. Na oboch stranách sú žiadaní najmä inteligentní stratégovia. No my Slováci do tohto zápasu zvykneme zásadne nominovať len krčmových krikľúňov, čo nepoznajú pravidlá kráľovskej hry a ohrozujú naše vlastné figúrky. Dokazujú to aj nemotorné a nie veľmi inteligentné reakcie našich vládnych predstaviteľov v aktuálnych slovensko-maďarských treniciach.

Reakcia na príspevok

RE: toto je trochu prehnane
autor: Ivan Pomian
e-mail: ipom@post.sk
pridané: 01-09-2006 22:03


Nepacia sa mi tieto vety. Preco si vecne musime kajucne spinit na seba? Autor by si mal trosku viac precitat dejiny, najma za poslednych 200 rokov, zvlast statistiky. Uz len keby si zobral do ruk slov. klasiku Restauracia, tak by sa dozvedel, kolko slachty sa na Slovensku nachadzalo. Nizsej aj vyssej. Ciastocne o tom hovoria aj nazvy dedin, ktore maju vo svojom nazve slovo zemianska, co zanmena, ze tam bola vysoka koncentracia nizsej slachty - zemanov. Z nej vzislo aj hodne slovenskych osobnosti v minulosti aj sucasnosti. Vyssia bola menej pocetna, ale to ma ine hlbsie dejinne suvislosti. Zludovela slachticka kultura prebrataprave od nizsej slachty, ako to bolo v Polsku a na uzemi Madarska zanikla vdaka KOMUNIZMU, ktory cielene nicil inteligenciu, ktora ju prenasala medzi ludi. Ked prijatelna bola pren iba robotnicka trieda, ktora mala od kulturnych prejavov daleko. Netreba zabudat, ze v Polsku a Madarsku uplne sukromne vlastnictvo nezaniklo, najma v Polsku, takze aj vztahy, tkore zachovali tetnto typ kultury pretrvali a ziju medzi ludmi dodnes. V zivej pameti mam, ako sa prejavovala tato kultura u nas v rodine, kde vzajomna ucta, slovny prejav, urcita hierchia fungovala a este funguje doteraz. Velky negativyn vplyv maju aj media. Ale to je uz na inu debatu a parketa pre historikov.
Takze, ze na slovensku prejavy kulturnosti nie su, ako to je v prvom odstavci sa neda suhlasit. Ani s pojmom geneticky vidlaci sa neda suhlasit. Za to ze autor sa doma s nicim inym nestretol to nemusi prenasat na cely narod. Je pravda, aze mame co roboti sa slusnost a dodrzavanie urciteho bontonu znovu obnovilo, tak ako to bolo v minulosti a co vdaka Komunizmu vymizlo. Autor, rovnako zabuda, kolo autor Madarskej klasicky bolo skutocnymi Madarmi a kolki boli povodom z ostatnych narodov Uhorska. Celkovo autor by mal prehodnotit niektore konstrukcie svojho clanku, pretoze su chybne a hovoria neznalosti minimalne spominanej problematiky


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group