ISSN 1335-8715

31-08-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Vysoká hra patriotov

Vzťahy Slovákov a Maďarov pripomínajú nekonečnú šachovú partiu. Na oboch stranách sú žiadaní najmä inteligentní stratégovia. No my Slováci do tohto zápasu zvykneme zásadne nominovať len krčmových krikľúňov, čo nepoznajú pravidlá kráľovskej hry a ohrozujú naše vlastné figúrky. Dokazujú to aj nemotorné a nie veľmi inteligentné reakcie našich vládnych predstaviteľov v aktuálnych slovensko-maďarských treniciach.

Reakcia na príspevok

S konzervatívnym pohľadom na večné časy a nikdy inak!
autor: Alexios Komnenos
pridané: 31-08-2006 10:47


Milý pán šéfredaktor. Po zhliadnutí tohto príspevku som sa rozhodol zareagovať a poopraviť niektoré chybičky, prípadne zopár absolútnych blbostí, nachádzajúcich sa v článku.
1."...mimoriadne zlé skúsenosti oboch strán s tou druhou..." - treba podotknúť, že nie sme jediným príkladom. Nakoniec, a to je zaujímavé, Maďari nemajú bohvieaké vzťahy so žiadnym štátom, kde majú svoju menšinu. (Nechajme však problém vzniku maďarských menšín bokom.)
2. Konštatovanie, že jedinou realistickou perspektívou je konzervatívna, mi pripomína časy pred 1989, ale to je len tak na okraj.
3. "Koreňom slovensko-maďarského sporu je jazyk. Keď sa ku koncu 18. storočia začínalo na oboch stranách Dunaja národné obrodenie, Slováci aj Maďari boli už stabilne konfesijne rozdrobení na katolíkov a protestantov."
Tu treba rozlišovať. Existujú dva typy moderných národov (najmä v podmienkach strednej Európy): politické a etnické. Maďari sa konštituovali v 19. stor. ako politický národ a všetkých obyvateľov Uhorska (BEZ OHĽADU NA JAZYK) považovali za Maďarov. Toto stanovisko zastávali radikálny šovinisti typu Bélu Grünwalda, ale aj umiernení liberáli ako bol Lórand Eötvös.
Jazyk bol podstatný pre uhorské menšiny, pretože ten bol najvýznamnejším (ale nie jediným!) odlišovacím znakom od Maďarov.
3. Údaje o asimilácii neslovenských národností na území dnešného Slovenska treba brať s rezervou. Boli nakoniec aj štúdie, ktoré ešte pred revolúciou 1848/49 (t.j. dávno pred asimilačnou politikou) "dokazovali", že nemaďarské etniká budú do sto rokov minulosťou. Nakoniec asimilácia prebehla opačným smerom. Kým začiatkom 19. storočia tvorili Maďari v Uhorsku asi 45 percent, na konci to bolo io necelých desať percent viac.
4. Ohľadom šľachty treba podoknúť jeden podstatný detail: vysoký podiel šľachty u obyvateľstva sa netýkal len Maďarov, ale aj nás... Ako príklad môžme brať Turiec, kde bolo sedmoslivkárov ako maku.
A mimochodom, v Poľsku bola koncentrácia šľachty ešte vyššia.
Tvojim generalizovaním Slovákov ako plebejského národa sa dostávaš na úroveň poslucháča VUMLu.

Takže odporúčam, aby si si pred vydaním ďalšieho článku s "konzervatívnym" pohľadom na svet a vesmír trošku viac prebrázdil fakty.

A ešte jeden postreh: najzávažnejším problém vzťahov medzi národmi sú jednoznačne odlišné historické skúsenosti na tie isté udalosti. Ten istý problém bol medzi Čechmi a Slovákmi. Ako príklad by som uviedol aj jednu lingvistickú lahôdku: Slováci sa učia, že v roku 1918 sa rozpadlo Uhorsko a vzniklo Československo. Maďari sa učia, že v roku 1918 Maďarsko (Magyarország) stratilo územia na úkor Čechov, Rumunov atď.
Preto jedným z riešení problému by mohlo byť, aby sa detičky na školách učili viacero interpretácií dejín, t.j. aby sa dokázali pozrieť na daný problém aj zo strany toho druhého národa. Aj keď pre správneho konzervatívca je toto asi neprípustný relativizmus.
S konzervatívnym pozdravom Alexios I. Komnenos


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group