ISSN 1335-8715

26-08-2006   Ondřej Šlechta   Komentáre   verzia pre tlač

Chávezova nová internacionála

Když jsme před několika měsíci v 51pro psali o posilování levice na jihoamerickém kontinentě a předpovídali pokračování tohoto neblahého trendu, netušili jsme, jak za těch málo měsíců přistoupí jihoameričtí soudruzi od slov k činům. Jinými slovy, od výhružek „západnímu imperialismu“ k vytváření koalic s obskurními režimy napříč celým světem.

Reakcia na príspevok

RE: Obchod je obchod
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 27-08-2006 9:35


Vzrastajúci čínsky nacionalizmus je síce možný, ale určite nie je argumentom pre podporu totalitnej diktatúry v Číne zo strany USA. Nespochybňujeme ten fakt, ale jeho následky.

Čína je napriek všetkým ekonomickým, politickým a vojenským úspechom stále obrom na hlinených nohách. Polovica čínskej ekonomiky je o falšovaní zahraničných značiek a o nízkej cene pracovnej sily. Čínske štátne firmy a banky sú zúfalo neefektívne a 2/3 obyvateľov žijú na úrovni stredoveku. Čína je jednoducho len kvantita a nie kvalita. Jej prípadná transformácia na demokratickú spoločnosť by bola určite bolestivá s obrovskými národnými, ekonomickými a spoločenskými problémami.

Chílsky model vznikol zo súperenia dvoch silných blokov (zjednodušene ľavica-pravica) a tento model je pre Čínu nereálny - komunisti majú jednoznačnú moc a nemajú adekvátnu konkurenciu a určite nemienia (a ani nebudú pod tlakom) presunúť moc zo svojich rúk do nejakého parlamentného systému.

P.S. (po prečítaní tvojho príspevku)
Demokratizácia a rozvoj podnikania nemusí ísť ruka v ruke (ako uvádzaš). Nástup internetu, ktorý mal logicky naštartovať informovanie a tým demokratizáciu sa v Číne nepotvrdzuje. Ľudia síce viac vedia, ale ak by čosi šktrli proti režimu tak pomocou toho istého internetu sú postihovaný (vyhľádavacie programy tajnej služby, ktoré sú v prehliadačoch "západných" firiem). I za socializmu u nás väčšina ľudí vedela o "prešlapoch" strany a vlády a nič (podstatné) sa nedialo (až do celkového uvolnenia koncom 80-tich rokov). A to u nás hrozili "len" problémy v práci, škole, maximálne nejaké väzenie. V Číne by disidenti tento náš režim považovali za pioniersky tábor. Tam sa s odporcami režimu (mimo verejne známich ľudí) veľmi nehrajú.

Pokým bude pokračovať jednoznačná podpora komunistickýho režimu zo strany "západných" krajín (a to po takom masakry ako bol na námestí Nebeského pokoja) tak sa žiadnej podstatnej zmeny v Číne nedočkáme.

A ako povedal klasik: "Kde je vôľa tam je cesta" a vôľa nie je ani v Číne, ani v USA a západných štátoch.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group