ISSN 1335-8715

26-08-2006   Ondřej Šlechta   Komentáre   verzia pre tlač

Chávezova nová internacionála

Když jsme před několika měsíci v 51pro psali o posilování levice na jihoamerickém kontinentě a předpovídali pokračování tohoto neblahého trendu, netušili jsme, jak za těch málo měsíců přistoupí jihoameričtí soudruzi od slov k činům. Jinými slovy, od výhružek „západnímu imperialismu“ k vytváření koalic s obskurními režimy napříč celým světem.

Reakcia na príspevok

RE: Obchod je obchod
autor: Lukas Krivosik
pridané: 26-08-2006 16:14


"Chcel si povedat snad, ze z ruskych stihaciek sa nenajedia... Keby boli z USA, tak sa predsa nic nedeje... Alebo ano?"

To je velmi trapna reakcia. Minuly tyzden bol v SME vynikajuci clanok Niny Chruscovovej, kde pisala nieco, naco ja uz narazam v suvislosti s Ruskom dlho. Povedala, ze Rusi, aj ked uz nemaju komunizmus, stale ziju v mentalnom gulagu.

Ten mentalny gulag spociva v tom, ze radovi Rusi su znovu pripraveni vymenit obcianske slobody za dobro silneho statu, ktory vyhrava vo vojnach a odpaluje sputniky. A samozrejme, za tuto vidinu zase zaplatia len tisice a miliony Rusov svojou krvou a uslym bohatstvom, ktore nikdy vdaka politike svojich vladcov nenadobudnu.

Toto myslim tym, ked hovorim, ze zo stihaciek sa nenajedia. Venezuela, podobne ako Rusko alebo Iran sa citia silne vdaka svojim surovinam. Vsetky tri krajiny sa sustreduju na rozohravanie medzinarodnych hier, namiesto toho, aby budovali kvalitne institucie, zlepsovali pravne prostredie a uvolnili sili trhu, aby si aj ich obyvatelia mohli nieco zarobit normalnou ekonomickou aktivitou.

Niekedy ludia zvyknu vzdychat nad tym, ze Slovensko "bohuzial" nema nerastne suroviny. Ja hovorim NASTASTIE. Keby sme ich mali, aj nasi mocni by rozohravali len svoje hry, namiesto aby sa sustredili na rozvoj svojej krajiny.

Samozrejme, niekto moze namietnut, ze aj USA hraju "svoje hry", ale ich obyvatelstvo nezivori v biede ako radovi Rusi alebo Venezuelcania:

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?32...

A v tomto smere sa aj Cinania sustreduju viac nato, ako uzivit svoju miliardovu populaciu, nez na znovudobitie Taiwanu. Ak Taiwan nepodnikne radikalne kroky a nevyhlasi samostatnost, Cinania ho nechaju napokoji.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group