ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: autor poděkování
autor: D
pridané: 24-08-2006 1:06


"Chápu, že myšlenka svobody či lépe řečeno volnosti zaměňované za svobodu je pro mladého a ambiciózního člověka velice lákavá. Vždyť pod heslem volnost-rovnost-bratrství se páchaly ty největší zvěrstva a volnost je zde na prvním místě oné pomyslné trojice hodnot."

Ale plati to aj o tej idei "maleho cloviecika", ktory potrebuje viest za ruku David. Ale uz sa dostavame ku tomu, ze spolocnu rec v kritike libertarianizmu najdeme, ale tazko sa zhodneme v sirsom kontexte, v alternative.

Domnievam sa tiez, ze "absolutnu slobodu"(volnost) v zmysle akej o nej uvazujes nemozno dosiahnut. Ale vysvetlenie je ovela jednoduchsie. Dovod je konflikt zaujmov, ktory vypliva realne zo snahy uspokojovat potreby rozneho druhu roznymi jednoltivcami. Ten konflikt treba nejako riesit, sam sa riesi tiez,
ale za cenu usplania jednotlivcov a neslobody.
Riesenie je jedine, obmedzovanie niekoho konania resp. potlacenie sily tam, kde by bola sloboda jedneho vdaka tomu, ze ini nou disponuje uslapana.
To je sloboda, o ktorej uvazuje liberal(najma od cias J.S.Milla) a to je rozmer slobody o akom ma vyznam uvazovat.

S pojmom rovnost problem nemam, ak nim myslime rovnaku hodnotu ludi takych, ako ich boh stvoril a nemyslime ideal umelej materialnej rovnosti(potlacanie zasluhovosti napr.). Casto to byva len problemom v chapani pojmov, lebo dokonca mnohi socialisti to nevnimaju tym materialnym sposobom.
Konzervativizmus s tym (ale len do urcitej miery zial)nema problem tiez, dokonca to bolo elementarne vychodisko, ktore zohralo dolezitu ulohu napr. pri konzervativnom postoji voci otroctvu.(ale ini boli napriek akcetpovaniu tejto rovnosti schopni obhajovat konzervovanie nejakej danej spolocenskej hierarchie)

Preto by sa dosiahli relativne slobodne vztahy medzi jednotlivcami, je elementarne akceptovat ideu rovnosti a to, na co sa budeme pozerat potom, je uplatnenie tejto rovnosti.
Inak, nezmyzol z kontextu diskusie ten rozmer, ktory uz vidim po tomto prispevku aj ja, vsimol si to Jednokto a ja som tentokrat radsej ocenil to dobre(ktoreho tam je neurekom) ako hladal (nevyslovene) pozadie uvahy medzi riadkami.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group