ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Objektivizmus
autor: D
pridané: 24-08-2006 0:41


Ano, ma to zrejme socialisticky povod.
Zalezi od situacie, ta cast dani, ktora je urcena na verejne statky je/mala by byt spravodlivovou participaciou na nich.(cize nie charita).
Dalsie dane musia mat rozmer ciastocnej kompenzacie tam, kde sa v praxi neda dosianut vyvazene postavenie zmluvnych stran resp. je neziaduce uplne zabranik vzniku externalit.
Dalsie dane, ktore su urcene pre ekonomicky neaktivnych - deti, su participaciou na systeme, kam su ale platby povinne.(normalne nasilne sa vyberaju, ale nikto tu nikoho nedzi, podobne aj vo vztahu ku verejnym statkom a participacie na nich). Takyto dovod zdanovania, samozrejme po ruzumne hranice povazujem za legitimny.(z liberalneho hladiska)

Ostane mozem nazvat "nespravnym/nespravodlivym zdanovanim". Opat tu ale nikto nikoho nedrzi a ti co to musia vyzierat maju moznost ovplyvnit system alebo odist. Ti co nechcu ani odist ani ovlyvnovat system bez nutnosti revolucie, teda dokazat urcitym sposob akceptovat aj to "zle" co system prinasa, nielen profit, ktory poberaju vdaka tomu "dobremu" maju smolu. Tych volam "kaviarenski frlosi", ale na to si sa nepytal :-)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group