ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: werwe
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 21-08-2006 22:24


Hlad je v sucasnej spolocnosti marginalnym problemom, naopak je problemom obezita. Co sa tyka "ohrozenia" chorobou alebo nezdravou vyzivou, ide pochopitelne o relativny pojem, pretoze 100%ne sa tomu zabranit nikdy neda. Materalisticky paradox je este evidentnejsi v Rakusku, kde sa da v pohode nakupit aj z velmi nizkeho platu, a napriek tomu je v nedelu povinne zavrete, pricom z lepsieho materialneho zabezpecenia by vyplyvalo, ze tento zakaz potrebny nie je a ludia by sa rozhodli nepracovat sami.

Iste, kazdy dobry rodic chce pre svoje ratolesti to najlepsie. Zaroven je vsak kazdy rodic obmedzeny, a nemoze im poskytnut vsetko. Nasi predkovia mali omnoho menej, a napriek tomu bolo nabozenstvo viac rozsirene, vratane nedele ako duchovneho dna. Pokial by som prijal tvoj argument, logicky by v minulosti bolo nabozenstvo rozsirene menej ako dnes. Za tym, ze uvedeny "problem" je sprievodnym javom zvyseneho materializmu, si teda stojim.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group