ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: werwe
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 21-08-2006 18:16


> mnoho ludi /ktori chcu!/ nemoze dostojne slavit
> nedelu, pretoze musia sedet v obchode za pokladnou a
> ziadny vikend nemaju
Typicke etatisticke prekrucanie slobodnej vole. Stoji snad nad tymito ludmi niekto s pistolou a hrozi im odstrelom, ked nebudu pri pokladni? Nie, rozhodli sa tak na zaklade ekonomickej analyzy: ak budem pracovat v nedelu, budem mat vyssi/istejsi prijem. Ich rozhodnutie je teda cisto materialisticke, povazuju prijem za dolezitejsi ako duchovnu obrodu. Zakazom nedelneho predaja je im tento uzitok (vyssi/istejsi prijem) poskytnuty nezavisle od ich vlastnych preferencii, cim sa podporuje nezodpovednost.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group