ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Nie je libertarian ako liertarian
autor: jg
pridané: 21-08-2006 15:30


Pocuvaj ty obmedzeny taraj, je obrovsky rozdiel, ci demokracia v kontradikcii s volnym trhom nie je (ako si tvrdil ty) alebo s nim je v realite v kontradikcii kazdy system. Cize tam jasna kontradikcia je aj napriek tvojmu tvrdohlavemu demagogickemu zatlkaniu a klamstvam.
A ano, v kazdom realnom systeme dojde k nejakemu poruseniu volneho trhu. Vzdy budu existovat zlocinci. Akurat ze demokracia toto porusenie navyse aj otvorene legalizauje, cize uz jej zakladne principy su s nim v kontradikcii, tak tu neblaboc nezmysly a neklam, vyholenec.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group