ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: werwe
autor: Peter Frišo
pridané: 21-08-2006 15:04


Dewey mi netvrd, ze ked je jeden den v tyzdni zatvoreny obchod tak ludia zomieraju lebo si nemaju kde nakupit.

Porovnavat obchody z elektrarnou je prave problem argumentacie. Nie je v tom rozdiel ?

Nehovoriac o tom, ze to co pises je neuveritelne povrchne. Pravda je, ze "ovecky" do kostola chodia, ako aj to, ze vacsina sa poberie hned po tom na nakup do tych obchodov. Knazi nehovoria ani o jednom, hovoria o tom, ze mnoho ludi /ktori chcu!/ nemoze dostojne slavit nedelu, pretoze musia sedet v obchode za pokladnou a ziadny vikend nemaju.

Ten zaver je potom vonkoncom nechutny. Nedela nie je pre knazov preto, lebo maju ludia oddychovat, ale preto, aby sa ludia aspon raz do tyzdna mohli venovat vyssim veciam. A dnesni knazi tu uz nehovoria len o vriacich, ale aj o ateistoch, ktori mozu stravit den z rodinou, u pribuznych, pri citani dobrej knihy.

A kto sa to tu este donedavna domahal obmedzenia pracovneho casu a ochrany zien? Z hladiska toho, co pises tu to beriem ako pokrytectvo...

"...nechce, ako sa to robili kedysi, behat po ulici resp. bytovke a otravovat susedov, ci nemaju prebytocne kilo muky alebo vajce."

ucebnicovy priklad liberalneho cloveka, radsej otvorene obchody ako by som mal ist "otravovat" susedov, skratka nepochopitelne...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group