ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Nie je libertarian ako liertarian
autor: D
pridané: 21-08-2006 3:51


Ja si ju citat nemusim, je obsiahnuta v tom, co som napisal.

"Demokracia umoznuje vlade podstatne viac ako vyssie popisane. Umoznuje jej inicializovat na trhu nasilie, cize porusit principy volneho trhu, cize je v kontradikcii s volnym trhom."

Demokracia umoznuje...umoznuje, ale v realite ovela menej ako akykolvek iny system(hoci anarchokapitalizmus), kde monopol nasilia nie je pod demokratickou kontrolou. Cize v kontradikcii demokracia rozhodne nie je resp. potom bude realne v kontradikcii kazdy system usporiadania vztahov medzi jednotlivcami("pretoze realne umoznoje"), pretoze nebol objaveny ziaden, ktory by to nasilie uplne eliminoval. V tej definicii su v podstate liberalne naroky na stat. O to, aby sa ku nim este viac priblizil sa treba pricinit a bojovat, ale zrusenie monopolu nasilia tomu ani slobodnemu trhu nema ako pomoct.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group