ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Nie je libertarian ako liertarian
autor: jg
pridané: 20-08-2006 21:47


Ty si tak blby, ze to je az na neuverenie. Precitaj si definiciu volneho trhu:

A free market is a market where price is determined by the unregulated interchange of supply and demand. This is in contrast to a controlled market where supply, demand, and price are set directly by government.[1] According to a more philosophical definition, a free market is a market where trades are morally voluntary and therefore free from the interference of force and fraud.[2] The notion of a free market is closely associated with laissez-faire economic philosophy, which advocates approximating this condition in the real world by mostly confining government intervention in economic matters to regulating against force and fraud among market participants. Hence, with government force limited to a defensive role, government itself does not initiate force in the marketplace and the free market is preserved. It also creates a self sustained government. (http://en.wikipedia.org/wiki/Free_market)

Demokracia umoznuje vlade podstatne viac ako vyssie popisane. Umoznuje jej inicializovat na trhu nasilie, cize porusit principy volneho trhu, cize je v kontradikcii s volnym trhom.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group