ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Nie je libertarian ako liertarian
autor: D
pridané: 20-08-2006 20:30


Anarchia "inicializacii" nasilia vobec nebrani, prave naopak, rozvazuje mu ruky. Demokracia "inicializaciu" nasilia vo vztahoch medzi jednotlivcami potlaca, stanovuje jasne pravidla tam, kde dochadza ku konfliktom zaujmov a respektovanie tychto pravidiel vynuje (mozno) silou. Nie proti slobode, ale v zaujme slobody, aby ten, co by mal sukromnu donucovaciu moc nemohol vstupit do slobody ineho, ako sa to v dejinach dialo neustale. Takto vznika prostredie, v ktorom su aj trhove vztahy slobodne, pretoze ta legitimne nikto nemoze pouzitim nasilia nieco podpisat, nieco odstupit, nieco urobit. Takze dobre zakony su take, ktore praju slobode resp. spominanym principom. Zle su tie ostatne. A anarchia je bezpravie, v idealistickej verzii utopia, kde ludia nemaju ambiciu aplikovat sukromne nasilie a donutenie na inych v realnej reflexii je to to uvolnenie ruk sukromnemu nasiliu a uslapaniu uslobody.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group