ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Nie je libertarian ako liertarian
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 20-08-2006 16:26


> Lenze medzi demokraciou a trhom nie je kontradikcia.
Kontradikcia je potial, pokial ma stat monopol.

> Ako moze anarchia pomoct vytvorit slobodnejsi trh a
> slobodnejsie vztahy medzi jednotlivcami?
Skusme vnimat demokraciu/trh ako proces (ako som uz pisal inde). Tento proces stanovuje, akym sposobom sa riesia konflikty.

Demokracia funguje tak, ze sa stanovi monopolista, mas akusi moc ovplyvnit jeho personalne zlozenie, a potom lobizmom ovplyvnit, ake pravidla budu dohodnute. Vyhrat moze v kazdej oblasti len jedno pravidlo. Stat vytvara teda akysi ring, kde hlasnejsi vyhrava a tichsi prehrava. Tym sa konflikt zvycajne prehlbuje a plytva sa prostriedkami.

Trh si prestav ako bazar. Ponukajucich je viac, niektori ponukaju podobne, niektori odlisne pravidla. Mozes si vybrat take, ake sa ti paci, a ktore dokazes zaplatit. Tym sa pochopitelne neeliminuju konflikty, ale zvysi sa sanca, ze dostanes to, co si zelas.

Skusme teraz analyzovat podstatu tych pravidiel. Moje tezy su zalozene viacmenej na tom, ze sa neda na 100% vopred zistit, aky dopad bude mat take ci onake pravidlo. Druha vlastnost je, ze monopolista ma malu motivaciu opravovat chyby. Tretia vlastnost je, ze aj keby motivaciu mal, bez kvalitnej spatnej vazby sa neda vediet, ako konkretne to ma opravit (vid dve vety nazad). Tieto vlastnosti dokaze konkurencia zvladnut lepsie. Konkurencia tlaci vytvaratela pravidiel svoje chyby opravovat. Roznorode pristupy poskytuju viac informacii, a viac moznosti zaujat zakaznika.

> Co ine, ako mafie, vyberajuce svoje vyplane budu one
> "poistovne" o ktorych sa tu hovori?
Co ine ako mafia je terajsi stat? Unilateralne urci, ake velke vypalne (dane) musis platit, a ked neplatis, je voci tebe iniciovane nasilie (zabratie majetku, obmedzenie slobody). Vztah medzi clovekom a mafiou je zalozeny na iniciacii nasilia. Vztah medzi clovekom a poistovnou je zalozeny na dobrovolnej zmluve.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group