ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Nie je libertarian ako liertarian
autor: D
pridané: 20-08-2006 15:20


Lenze medzi demokraciou a trhom nie je kontradikcia.
Lepsie ako na trh je pytat sa na anarchiu. Ako moze anarchia pomoct vytvorit slobodnejsi trh a slobodnejsie vztahy medzi jednotlivcami?
Moze slobodny trh bez vlady neosobnej autority zakona - jasnych pravidiel, ktory ma kazdy rovnaku sancu ovplyvnit a potlacania aplikovania sukromneho nasilia, existovat? Pod slobodnym trhom sa rozumie to, ked ludia mozu slobodne vymienat a nikto ich nemoze nutit ku tranzakcii, ktoru si nezelaju. Lenze ako mozeme hovorit o "trhovom rieseni" pri niecom, co same o sebe ide voci principu dobrovolnosti a slobodnej kooperacie a otvara cestu pre aplikovanie nasilia a donutenia vo vztahoch, vratane trhovych a pri rieseni konflitkov? Co ine, ako mafie, vyberajuce svoje vyplane budu one "poistovne" o ktorych sa tu hovori? Dokonca libertariani su ochotni vnimat mafie ako sucast trhu aj dnes, ty si to nazval trhovych subjektom, ak sa nemylim.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group