ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Ľavé je to pravé!
autor: D
pridané: 19-08-2006 18:48


"neomerkantilizmu (prerozdelovania a privilégií v prospech niektorých podnikatelov)"

Vies co(ake predstavy) reprezentuje merkantilizmus?

"etatisti všetkých odtienov si dali v minulom storocí záležat na tom, aby sa pri počutí slovného spojenia slobodný trh spustil mentálny proces automaticky vyvolávajúci predstavu, že efektívne súkromné vlastníctvo výrobných prostriedkov je možné len vtedy, ak preň štát vytvorí právne prostredie"

To uz davno pred tym liberali. Rozhodol si sa prepisovat historiu?

Proti privilegiam pre urcite skupiny podnikatelov protestovali minimalne od polovice 19 teho storocia tak liberali ako i hoci socialisti. A je to tak dodnes.(najmarkatnejsie je hoci obdobie trustov v USA) Takze naozaj netusim, co za objav libertarianov sa tu snazis podsuvat.

"Politicko-podnikatelský gang sa ako prvý dostáva k novo emitovaným"

Mozes tuto predstavu konkretizovat?

"Pôda je, podobne ako vo feudalizme, v rukách ludí, ktorí ju nijako nezveladujú. I napriek tomu však inkasujú zisky z jej prenájmu."

Konkretne?

"Aký záujem na dodržiavaní zásad bezpečnosti pri práci, či postihovaní sexuálneho obťažovania žien na pracovisku má podnikateľ, ktorý vie, že dostane od banky pôžičku na nižší úrok (lebo štát práve vytlačil novú emisiu bankoviek) v porovnaní s podnikateľom, ktorý sa spolieha len sám na seba? Inými slovami, požiadavky odborárov môžu byť hodné ďaleko vyššej pozornosti, než akej sa im od povrchných liberálov dostáva."
Od liberalov sa slobodnej organizovanosti zamestnancov do odborov v pozitivnom zmysle dostavalo dost pozornosti vzdy. Nakoniec sa im sice odvdacili ako zakladajuci prvok labour party, inde sa stali predlzenou rukou mafie atd. Ale co si chcel povedat touto castou prispevku pri uprimnej snahe naozaj nechapem.

"Problematika bezdôvodných útočných vojen, donekonečna opakovaných mantier o potrebe národnej bezpečnosti a astronomických čiastok z vrecák daňových poplatníkov vynaložených na zakázky privilegovanej skupine výrobcov zbraní je témou, o ktorej sa toho popísalo už dosť na to, aby si každý súdny človek vytvoril svoj obraz. Libertariáni stoja ostro proti každej útočnej vojne a sú za štátom neobmedzované vlastníctvo strelných zbraní."

Zase ten klasicky sposob argumentacie. Hoci liberali nestoja proti (nezmyselnym) vojnam? Problem bezpecnosti tu je a teda ja problem jej zabezpecenia. Neponukol si nic okrem toho, ze si vsetkych odporcov vlastnych anarchistickych predstav oznacil za ludi, ktori nie su mierumilovni, ktori si neuvedomuju problem privilegovanych zakazok, obrovskych vydavkov na bezpecnost, si neponukol nic. Apropo, som zvedavy, co je z pohladu jednotlivca nakladnejsie, ci zivit policiu a armadu, alebo zivit vlastnu sukromnu armadu, ak sa mame vratit ku predstavam anarchokapitalistov.

"Čo sú to však za bunky, v ktorých sa muži podľa ľubovôle dopúšťajú násilia na svojich zákonných (sic!) manželkách?"

Obratil si sa ku agende, liberalnej agende, ktora je zase starsia ako libertarianizmus. A ako chcete pomoct zenam, ak nie tym, ze ich bude chranit zakon a hrozba trestu pre tych, co by prekrocili hranice ludskej dostojnosti?

"Podobne sa veci majú aj v otázke rasizmu. Libertariáni boli vždy proponentami zrušenia obchodu s otrokmi, aktívnymi odporcami segregácie a anti-fašistami."

Libertariani v casoch rusenia obchodu s otrokmi neexistovali a pravda je, ze tu prislo ku vzacnemu suzvuku tak konzervativnych prudov ako i liberalnych.

"Nesúhlasím však s tuckerovskou myšlienkou, že všetka pôda musí nevyhnutne patriť jej obhospodarovateľom, ani s jej modernou implikáciou (Kevin Carson) naznačujúcou potrebu privatizácie tovární robotníkmi."

Ta myslienka nie je Tuckerova, ale Lockeova. Vysvetlovat sa mi jej pozadie nechce, ale rozhodne jej apliaciou nie je privatizacia tovarni robotnikmi.
A ked uz zachadzame az tam, tak sme pri neomarxizme, relativne nedavnych predstavach svedskych socialistov, komunitarizme ...

A na zaver, nie je mi naozaj jasne, co si chcel celym prispevkom povedat? O libertarianizme som sa nedozvedel nic uchopitelneho, pripada mi to ako zmat roznych myslienok, ktore ako celok nedavaju nijaky obraz.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group