ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Hanákovi
autor: D
pridané: 18-08-2006 22:08


"Po druhé, rozdiel medzi kolektívnym rozhodovaním v rodine (alebo rybárskom spolku) a "kolektívnym" rozhodovaním v politike je v aspekte dobrovoľnosti vstupu jednotlivcov do daného kolektívu"

To si necham rad vysvetlit Daniel, ako sa da dosiahnut stav, kedy rozhodovanie kohokolvek nebude mat dosledky pre inych(tak ako ma to, ktore sa deje prostrednictvo volenych zastupcov), nebude moct znamenat poslapanie ich slobody a kedy sa s takou samozrejmostou bude dat hovorit o slobode bez toho, aby sa z ruk jednotlivca vzalo pravo svojvolne aplikovat (sukromne) nasilie na komkolvek a nebude potrebne aspon v tychto najzasadnejsich otazkach podriadit vsetkych neosobnej autorite zakona.
A udivuje ma, ze pouzivas oslovenie sudruh prave ty, ked zdielas velku cast tych myslienkovych stereotypov a omylov ako ti, co sa tak kedysi zacali oznacovat. Chyba uz len krydlo, ktore sa bude v mene idealov bude ochotne chopit zbrani aby zlozilo demokraciu a pokusi sa dat realnu podobu hentym utopistickym predstavam. Strata casu tu hrozi, vo vztahu ku tym co su zaslepeni. Ale voci tym ostatnym, ktorych mozno okuzlil onen rozpravkovy svet, ktory libertarianizmus ponukol, ale nieco im na nom nesedi, ta diskusia zmysel ma. Dnes tymto anarchistickym ideam tlieska zopar mladych ludi a mozno mafiani, ale kto vie, co bude zajtra...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group