ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: krive oci a rozum Davida Hanaka
autor: D
pridané: 18-08-2006 20:02


Ich "prava im zobral" panovnik = nijake prava im nedal = vymedzenie vztahov medzi jednotlivcami bolo take, ze velkej casti obyvatelstva upieralo slobodu.

Aky prakticky zmysel ma uvazovat o tom, ake prava mali v nejakom prirodzenom stave, ako dedicstvo ranneho osvietenstva/liberalizmu/pozitivizmu(!) a ze vsetky ostatne "prava" je mozne odvodit od tych pridodzenych, mi unika. V minulosti to azda malo odpodstatnenie vo vztahu ku doktrine, voci ktorej liberali vystupili. Dnes? Fakt nechapem, kde vidis problem. Volanie po navrate aritokracie som v tom clanku nevycital, napriek tomu, ze som si daval na to specialne pozor.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group