ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: werwe
autor: Lukas Krivosik
pridané: 18-08-2006 18:45


"Uverejnil by si tento clanok tak pred rokom/dva, ked si koketoval s anarchokapitalizmom a ked si ma nalepkoval nalepkami od lavicarstva az po neviem co, ked som prezentoval niekore vyhrady, ktore najdes aj v clanku?"

Ale ved ja s konzervativnym anarchokapitalizmom a la Hoppe koketujem stale - ako s akademickym a intelektualnym konceptom, ktoremu vsak stale celkom nedoverujem. Niektore veci som uz spomenul a nieco je nizsie. Su to napriklad nejasnosti s obranou ne-statu. Pokial ide o prakticku politiku uprednostnujem osvedcene konzervativne riesenia.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group