ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Par poznamok
autor: Lukas Krivosik
pridané: 18-08-2006 18:33


"vraždiť štátnych úradníkov je v libertarianizme povolené? nuž, pekná sloboda to beru je potom."

Ale no, nebudme taki utlocitni. Terorizmus je sposob boja, tak ako napr. blokada, blitzkrieg, piratstvo, cokolvek. Sam o sebe nie je ani zly, ani dobry. Ak by zajtra bolo Slovensko obsadene cudzou okupacnou mocou bolo by adekvatne a ospravedlnitelne, vyhadzovat okupantom do vzduchu vlaky, vrazdit zo zalohy ich velitelov, atd.

Keby som si nemyslel, ze za istych podmienok je dovolene vrazdit uradnikov, nemohol by som schvalovat ani atentat na risskeho protektora Ciech a Moravy, Reinhardta Heydricha. A to nema absolutne nic spolocne s libertarianstvom. Ako sa hovori vo vybornom ceskom filme "Vyssi princip": Dle vyssiho principu mravniho zabit tyrana neni zlocinem.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group