ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Objektivizmus
autor: jg
pridané: 18-08-2006 17:57


Tento sudruh Poppera moc nepochopil. Ayn Rand je k Popperovi podstatne blizsie ako nabozenski zblblici. Racionalny clovek nemoze slepo verit v dogmu prave preto, lebo je nedokazatelna a pri netestovatelnych hypotezach je racionalne neverit, dokonca Popper predsa tvrdi, ze spochybnovat (falzifikovat) treba kazdu hypotezu aby vobec mohla byt nazyvana vedeckou.
Cize objektivisti su prave dost vzdialeni dogmatickym veriacim, ci uz krestanom alebo komunistom. Na to, aby racionalny clovek veril naozaj potrebuje dokaz. Ak neexistuje, tak skratka neveri - pochybuje, presne v zmysle Poppera.

V com Ayn Rand robila chybu, ze prave slepo verila v jednu vec - v nutnost statu ako ochrancu prava a zakona o neinicializacii nasilia.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group