ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Par poznamok
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 18-08-2006 17:16


Odpoviem nepriamo. Predstava, ze zrazu sa Slovaci rozhodnu vytvorit nestat, je nepravdepodobna. Nie su splnene mnou vymenovane podmienky (koncentracia moralneho presvedcenia a ekonomickej sily). Takyto vyvoj zlyhava okrem ineho aj priamo kvoli tebou pouzitemu prikladu, obrana by bola neekonomicka. Anarchokapitalizmus moze vznikat len na geograficky malych (a bohatych) miestach, a az potom sa rozsirovat. Aj ked o priebehu tejto rozsirovacej fazy nemam vobec jasnu predstavu, ako by mala vyzerat. Mozno jednoducho ludia z nestatu zacnu skupovat okolite oblasti a tak expandovat.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group