ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Par poznamok
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 18-08-2006 17:02


V prvom rade opominas uz viackrat spominanu specializaciu. Je ekonomicke, ked existuje firma/organizacia/whatever, ktora sa specializuje na obranu. Este ekonomickejsie je, ked ich existuje viac a maju medzi sebou konkurenciu. Tank by teda bol dufam vcas odhaleny a bud zneskodneny alebo znepojazdneny a privlastneny. Obranarska firma by potom vojakov ako aj tank mohla predat na drazbe na ebayi :-).

V druhom rade je treba uvedomit si, ze libertariani neodmietaju diskriminaciu, co odmietaju, je diskriminacia pri pouziti iniciacie nasilia. Ked niekto cez svoje uzemie pusta nepriatelske tanky, mozes nanho uvalit ekonomicke sankcie. Nielenze mozes, ale to aj typicky v anarchokapitalizme zijuci clovek urobi, lebo vidi, ze ide o niekoho, kto mu ekonomicky skodi, a preto je kontraproduktivne ho podporovat. Poistovne mu budu uctovat vyssie poplatky, pripadne ho odmietnu poistit.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group