ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Objektivizmus
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 18-08-2006 16:49


Obe skupiny maju spolocne odmietanie iniciacie nasilia, resp. zastavaju s tym spojenu slobodu. Tym sa lisime od konzervativcov, ktore spolocnu definiciu vlastne nemaju.

Tie libertarianske podskupiny sa lisia tym, ako predpokladaju, ze sa svet v spolocnosti odmietajucej iniciaciu nasilia vyvinie. "lavicovi" si to skor predstavuju ako beztriednu absolutne tolerantnu spolocnost, "konzervativni" ako hierarchicku a diskriminujucu (pricom hierarchia a diskriminacia je zalozena na prirodzenych vztahoch a dobrovolnosti). Ten rozdiel nie je uplne vyhraneny, napriklad Hoppe zrozumitelne predpoklada, ze v anarchokapitalizme vzniknu rozne komunity, a je mozne, ze budu existovat aj take aj take. Len argumentuje, ze vytvorenie hierarchie vyplyva z prirodzenej roznorodosti ludi, pracovnej specializacie a ekonomickych zakonov, je teda skor pravidlom ako vynimkou.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group