ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Par poznamok
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 18-08-2006 16:10


Moja úvaha Libertarian je nasledovna:

Predstavme si situaciu, že si vlastnikom cesty na hranici libertarianskeho ne-štátu, samozrejme, že cesta je v súkromnom vlastníctve. Na začiatku tejto cesty sa zastaví tank, posádka - agresori vystúpia, zaklopú na
tvoje dvere a povedia : "Dobrý deň, my sme nepriateľská armáda (s jedným tankom napr. slovenská) a prišli sme potrestať secesiu vašeho suseda, vám však dáme pokoj. A ty povieš kľudne chlapci, poslúžte si a pustíš ich po svojej ceste k obydliu svojho suseda. Tank zaútočí na dom tvojho suseda, sused ma doma samozrejme priručný raketomet ako "spravny" libertarian (napr. švédsky Carl Gustav, sovietske RPG, alebo americký LAW) a tank zničí. Ten mu však predtým spôsobí škodu. Možno sa mýlim, ale podľa môjho názoru má plné právo žalovať o náhradu škody aj teba, lebo si za to spoluzodopovedný, za to, že si tanku poskytol základne (tvoju cestu) z ktorých zaútočil... :)

"2. K narušeniu vlastníckych práv, môže dôjsť len ako dôsledok právnej zodpovednosti jednotlivca"
- Lenze potom sa nejedna o narusenie, ale o NAPLNENIE ZODPOVEDNOSTI !"

Zle som sa vyjadril myslel som to tak ako si napísal.

""Ak by tak totiž spravili, napomáhali by narušeniu cudzích vlastníckych práv, čím by konali protiprávne. "

- Zly zaver. To, ze "nezabrania" , nie je protipravny skutok

To že cez svoje územia pustia agresora je napomáhaním pri takomto čine (narušovani vlastníckych práv) de facto spolupáchateľstvo. Aj dnes ak poskytneš zbrane vrahom a teroristom s vedomím, že vieš čo chcú urobiť, tak si spolupáchateľom.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group